Skip to content Skip to footer

Wyświetlacz dotykowy LCD czy AMOLED – co wybrać?

Wyświetlacze dotykowe rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Producenci co roku oferują nowe technologie, dzięki którym użytkownicy otrzymują coraz bardziej zaawansowane urządzenia. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się ekrany dotykowe LCD i AMOLED.

Jaki wyświetlacz dotykowy wybrać?

Olbrzymia popularność wyświetlaczy dotykowych wynika oczywiście z bardzo dużego zainteresowania nowoczesnymi smartfonami i tabletami. Urządzenia mobilne z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność, dlatego też ekrany dotykowe cały czas są udoskonalane.

Ekrany dotykowe LCD spotykane są przede wszystkim w tańszych telefonach komórkowych. LCD najprościej rzecz mówiąc to wyświetlacz dotykowy ciekłokrystaliczny, który pobiera mało energii. Pamiętać należy jednak o tym, że ekrany dobrze sprawdzą się tylko w pomieszczeniach doświetlonych z zewnątrz. Wielu producentów stosuje dodatkowe podświetlenie LED.

Dzięki technologii AMOLED można liczyć na bardzo cienkie wyświetlacze. Wymieniona technologia wykorzystywana jest obecnie w droższych smartfonach dotykowych. Największym atutem ekranów AMOLED jest to, że każdy pojedynczy piksel jest dokładnie podświetlony.

Nowoczesna technologia Sensitive Touch

W Polsce warunki pogodowe pozostawiają wiele do życzenia, dlatego też technologia Super Sensitive Touch cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jest to idealny wybór dla osób, które często korzystają z telefonu przy dużych mrozach.

Nowoczesne urządzenia mobilne bardzo często reagują na dotyk ludzkiej skóry. Dzięki technologii Sensitive Touch można korzystać z ekranu dotykowego również w rękawiczkach. Jest to bardzo wygodne i niesłychanie praktyczne rozwiązanie.

Jak wygląda rozwój technologii wyświetlaczy dotykowych?

Producenci w ostatnim czasie kładą bardzo duży nacisk na ekrany dotykowe z funkcją Multi-Touch. Mowa tutaj oczywiście o urządzeniach, które są w stanie poradzić sobie z wielokrotnym dotykiem. Dzięki tej technologii można obsługiwać urządzenia z dotykowym ekranem kilkoma palcami jednocześnie.

Nowoczesne ekrany pojemnościowe coraz częściej zastępują ekrany oporowe. Klasyczne ekrany oporowe składają się z dwóch specjalnych warstw pomiędzy którymi w trakcie nacisku dochodzi do niewielkich zmian w oporze elektrycznym.

Wyświetlacze dotykowe dostępne są w ofercie Unisystem.