Skip to content Skip to footer

Wszystko co trzeba wiedzieć o kriochirurgii

Kriochirurgia ma wiele zastosowań. Jest to leczenie zimnem, które najczęściej stosowane jest w dermatologii, ale nie tylko. Kiedy warto zastosować leczenie zimnem i kto powinien skorzystać z tej metody?

Krioterapia – kiedy jest wykorzystywana?

Aparaty do krioterapii to nowoczesne urządzenia, które najczęściej wykorzystywane są do usuwania zmian dermatologicznych. Równie często z zalet leczenia zimnem korzysta okulistyka, onkologia, laryngologia czy ginekologia.

Aparat do kriochirurgii wykorzystuje niskie temperatury, by zamrozić tkanki, które w kontrolowany sposób zostaną zniszczone. Do zabiegu wykorzystywane są takie gazy jak podtlenek azotu, dwutlenek węgla, argon czy płynny azot.

Dzięki aparatom do kriochirurgii można usunąć włókniaki, brodawki czy ziarniniaka obrączkowatego. Dzięki terapii zimnem można pozbyć się również takich zmian skórnych jak nagniotki, bliznowce czy rogowacenie skórne.

Żylaki kończyn dolnych, łysienie plackowate czy trądzik pospolity również można usunąć przy pomocy aparatu do krioterapii.

Jak wygląda zabieg kriochirurgii?

Aparat do kriochirurgii może być wykorzystany u osób w starszym wieku, dzieci czy kobiet w ciąży. Przeciwwskazaniem, które często wyklucza inne zabiegi, nie jest zły stan zdrowia.

Zabieg aparatem do krioterapii nie wymaga znieczulenia. Pacjent czuje w trakcie wymrażania chłód, pieczenie, czasami swędzenie. Ból pojawia się wyłącznie przez moment, w ostatniej fazie zabiegu. Jest to rozmrażanie.

Dlaczego warto skorzystać z krioterapii?

Aparaty do krioterapii pozostawia wyłącznie niewielkie, elastyczne blizny, które nie są widoczne. Zdarza się, że nie pozostają po zabiegu żadne ślady. Cały zabieg przebiega bez użycia narzędzi chirurgicznych, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa, że pojawi się zakażenie czy rany będą długo i boleśnie się goiły.

Zaletą wykorzystania aparatu do krioterapii jest możliwość skorzystania bez wcześniejszego przygotowania. Zabieg można wykonać jednorazowo, a pacjent tego samego dnia udaje się do domu. Od razu po zabiegu można wrócić do swojego normalnego życia. Nie potrzeba czasu na rekonwalescencję.

Leczenie zimnem to zabieg, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem pacjentów. Jego szerokie możliwości oraz brak skutków ubocznych przekonało wiele osób.