Koszt ogrzewania domu jest jednym z najpoważniejszych wyzwań dla właścicieli, którzy szukają coraz bardziej wydajnych i jednocześnie ekologicznych rozwiązań. Czy kocioł elektrodowy to dobry pomysł na ciepły dom?
Kocioł elektrodowy – co to jest?
Kotły elektrodowe to urządzenia elektryczno-elektroniczne, które podgrzewają ciecz tak, by można było wykorzystać ją do ogrzewania domu, biura czy mieszkania. Warto wiedzieć, że kotły elektrodowe podgrzewają również wodę użytkową do celów sanitarnych.
Woda dostarczona do modułu grzewczego zostaje podgrzana przy pomocy elektrod należących do jednego z trzech modułów elektrycznych. Następnie ogrzana ciecz zostaje podana do zbiornika tworzącego płaszcz wodny lub do wymiennika ciepła. Wszystko to dzieje się w kotle, którego nieduże rozmiary pozwalają na umieszczenie na ścianie lub wkomponowanie w zabudowę meblową.
Zalety kotłów elektronowych
Założenie wydajnego ogrzewania bardzo często wiąże się z koniecznością otrzymania niezbędnych pozwoleń. Kotły elektrodowe nie wymagają projektu oraz zezwolenia. Bardzo ważne jest również to, że nie trzeba budować dodatkowego komina wentylacyjnego, co często jest konieczne w przypadku ogrzewania gazowego. Nie ma również konieczności wydzielania dodatkowego pomieszczenia na kocioł, który jest niewielkich rozmiarów, wygląda elegancko i estetycznie.
Każdemu właścicielowi nieruchomości zależy na ograniczeniu kosztów ogrzewania. W zimie, przy temperaturze -20º C, ogrzewając mieszkanie do 20º C, kotły elektrodowe zużywają średnio 0,0067 kWh na 1m2. Warto wiedzieć, że te koszty można dodatkowo obniżyć. Wystarczy skorzystać z taryfy nocnej.
W ostatnich latach coraz częściej zwracamy uwagę na ekologiczne rozwiązania. Świadomość zanieczyszczeń, które wytwarza ogrzewanie domu węglem coraz częściej skłania właścicieli nieruchomości do zastanowienia się nad innymi sposobami zapewnienie ciepła sobie i rodzinie. Kotły elektrodowe są w 100% ekologiczne. Nie wydzielają CO² do atmosfery.
Kotły elektrodowe to ogrzewanie, które jest ekonomiczne, ekologiczne i łatwe w obsłudze. Warto wiedzieć, że kocioł po montażu jest bezobsługowy. Sterowanie kotłem odbywa się droga bezprzewodową. Nie można również zapomnieć o bezpieczeństwie. Kocioł nie wydziela spalin, dzięki czemu nie ma zagrożenia zaczadzenia. Nie istnieje również zagrożenie pożarowe oraz ryzyko wybuchu kotła.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.