Skip to content Skip to footer

Wędzarnia ogrodowa, czyli własne i smaczne wyroby

Do żywności produkowanej na dużą skalę dodaje się zazwyczaj różnego rodzaju dodatki, które wzmacniają jej smak i zapach, a także przedłużają trwałość. Nie są to zdrowe komponenty, więc spożycie tego rodzaju produktów powinno być zdecydowanie ograniczone. Dlatego coraz częściej tego rodzaju smakołyki przygotowuje się samodzielnie.

Własne kiełbasy, szynki i sery

Swojskie wędliny charakteryzują się szczególnym smakiem i zapachem. Jest to zasługa nie tylko dobrej jakości komponentów, naturalnych przypraw, ale także przede wszystkim procesu wędzenia. Dym, w którym wędzą się kiełbasy, szynki, a także ryby czy sery nadaje im wyjątkowego aromatu, który prawdziwy smakosz zawsze rozpozna i nigdy nie zadowoli się podróbkami.

Okazuje się, że przygotowanie samodzielnie tego rodzaju produktów nie jest wcale trudne. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w wędzarnię ogrodową, w której uwędzą się wcześniej przygotowane wyroby. Wędzarnia ogrodowa to urządzenie, które w zależności od typu może być bardzo łatwe w obsłudze. Można ją zakupić gotową lub zaprojektować i wybudować samodzielnie.

Wędzarnia ogrodowa – z jakiego materiału?

Pod tym względem można wyróżnić trzy podstawowe typy tego rodzaju urządzenia. Wędzarnię ogrodową można przede wszystkim wymurować. Do tego celu można wykorzystać cegłę i innego tego rodzaju materiały budowlane. Innym komponentem jest drewno. Musi jednak być to gatunek liściasty. Ostatnią najpopularniejszą alternatywą jest metal.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału zostanie wykonana, należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Wędzarka między innymi nie może być zbyt szczelna, ponieważ dym musi się z niej wydostawać. Warto również zwrócić uwagę na wielkość paleniska, które nie powinno być zbyt małe lub zbyt duże.

Opalana, czy może elektryczna?

Istotny elementem przy wyborze wędzarni ogrodowej jest sposób jej opalania. Jak wiadomo, wędliny wędzą się naturalnym dymem, który zazwyczaj powstaje ze spalania odpowiedniego gatunku drzew liściastych. To dzięki temu wędliny mają wyjątkowy smak i zapach.

Alternatywą dla opalania drzewem lub specjalnym brykietem jest wędzarnia ogrodowa elektryczna. Jej obsługa jest bardzo łatwa ponieważ sterowanie temperaturą odbywa się przy pomocy specjalnego pokrętła lub panelu.

Wędzarnie ogrodowe dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.