Skip to content Skip to footer

Wędzarnia ogrodowa jako wspaniała ozdoba

Coraz częściej można zaobserwować stojące w ogrodach, piękne wędzarnie. Okazuje się, że są one nie tylko wspaniałą ozdobą ogrodu, ale pozwalają także na wędzenie produktów spożywczych, które nie zawierają barwników i sztucznych ulepszaczy. Co warto wiedzieć na temat wędzarni?

Z czego składa się wędzarnia ogrodowa?

Na początek warto wspomnieć o tym, w jaki sposób zbudowana jest wędzarnia ogrodowa. Otóż jej najważniejszym elementem, bez którego wędzenie potraw nie miałoby miejsca, jest zdecydowanie komora wędzarnicza. To właśnie w niej umieszcza się produkty, które mają być wędzone.

Trzeba pamiętać o palenisku, które również jest konieczne, aby cały proces przebiegł pomyślnie. To właśnie w tym miejscu spala się drewno. Gatunek drewna, który stosuje się podczas wędzenia, jest również niezwykle ważny. Najlepiej wykorzystywać w tym celu drewno drzew liściastych.

Zastosowanie wędzarni ogrodowej

Do czego służy taka wędzarnia? Otóż jest to mały budynek, który wyglądem przypomina murowany grill. Różnica między nimi jest taka, że w wędzarni produkty się wędzi. Najczęściej umieszcza się w niej mięso i ryby, jednak wiele osób wędzi nawet warzywa.

Wydawać by się mogło, że wędzone mięso czy ryby są tłuste i wysokokaloryczne, dlatego powinno się ich unikać. Nic z tych rzeczy. Owszem, nie jest to jedzenie w stu procentach ,,fit”, jednak jest naprawdę zdrowe. Produkty mięsne czy ryby, które można zakupić w marketach, zawierają ogromne ilości konserwantów czy sztucznych barwników.

Rodzaje wędzarni

Wędzarnie można obecnie zakupić w wielu sklepach budowlanych. Nie jest to oczywiście najtańszy produkt, jednak czasami lepszym rozwiązaniem okazuje się inwestycja w droższy sprzęt. Wiele osób buduje własnoręcznie wędzarnie. Zadanie to wymaga jednak ogromnego nakładu pracy i czasu.

Wyróżnić można kilka rodzajów wędzarni. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się drewniane wędzarnie, które stają się również wspaniałą ozdobą ogrodu. Murowane budowle również są często wybierane, gdyż cechuje je niezwykła wytrzymałość.

Wędzarnia może dodać uroku ogrodom. Dzięki niej możliwe staje się przygotowywanie pysznego mięsa czy ryb, które są przede wszystkim zdrowe. Warto zatem zainwestować w takie rozwiązanie.

Wędzarnie ogrodowe dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.