Skip to content Skip to footer

Skoki tandemowe – ekstremalne i bezpieczne jednocześnie

Skoki spadochronowe są sportem ekstremalnym, który jest bardzo atrakcyjny dla amatorów tego typu aktywności. Swobodne spadanie przed otworzeniem spadochronu jest niesamowitym doświadczeniem. Jednocześnie jest to aktywność, która wymaga dużej wiedzy i sprawności. Dlatego też wielu ludzi przed samodzielnymi skokami decyduje się na tak zwane skoki tandemowe.

Czym są skoki tandemowe?

Skoki spadochronowe polegają na wyskoczeniu z samolotu i swobodnym spadaniu, aż do rozłożenia spadochronu. W przypadku skoków tandemowych skok odbywa się w asyście profesjonalnego opiekuna, który jest połączony uprzężą z osobą oddającą skok. Odpowiedzialność na wykonanie wszelkich procedur bezpieczeństwa spada na taką osobę. Dzięki temu, skoczek może skupić się na ekstremalnych odczuciach jakie daje taka aktywność. W wielu przypadkach skoki tandemowe oddawane są przez osoby, które pierwszy raz doświadczają ekstremalnego sportu. Dlatego w przypadku wielu szkółek na kombinezonach umieszczane są kamery i aparaty, które uwieczniają to niesamowite przeżycie.

Różnica pomiędzy klasycznymi skokami spadochronowymi a tymi wykonywanymi z instruktorem

Aby zostać skoczkiem spadochronowym, który jest uprawniony do samodzielnych skoków, konieczne jest ukończenie stosownego, dosyć długiego szkolenia. W przypadku skoków wykonywanych w tandemie, przed samym wyczynem przekazywany jest jedynie krótki instruktaż. Dzieje się tak z takiego powodu, że to instruktor odpowiada za wykonywanie wszystkich czynności w powietrzu. Skoki wykonywane w tandemie są nieco mniej emocjonujące, ale również na skoczku spoczywa mniejsze ryzyko i odpowiedzialność. Firmy oferujące taką aktywność dbają by klient był zadowolony i polecał aktywność innym.

Dlaczego ludzie decydują się na sporty ekstremalne jak skoki spadochronowe?

Skoki spadochronowe, również te wykonywane w tandemie wydzielają adrenalinę do organizmu. Jednak najistotniejszym jest fakt, że to po prostu popularna i modna rozrywka. Często bywa elementem wieczorów kawalerskich czy innych wydarzeń o podobnym, żartobliwym charakterze. Skoki tandemowe nie wymagają długiego przygotowania skoczka, więc idealnie się do tego nadają. Praktycznie każdy chce przeżyć przygodę – skok może być właśnie nią.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.