Skip to content Skip to footer

Domy z paczki – co trzeba o nich wiedzieć?

Domy modułowe jeszcze niedawno były kojarzone wyłącznie z mało estetycznymi budynkami z wielkiej płyty. Brzydkie i mało funkcjonalne. Dziś coraz więcej osób ma świadomość, że domy z paczki mogą być eleganckie, praktyczne i oszczędne. Co trzeba wiedzieć o domach z prefabrykatów?

Dom z paczki – co to jest?

Domy modułowe powstają w fabryce. Na plac budowy przyjeżdżają gotowe elementy, które są składane. Taki system budowy ma bardzo wiele zalet, których nadal wiele osób sobie nie uświadamia.

Domy prefabrykowane, dzięki temu, że powstają w fabryce, przechodzą bardzo rygorystyczne kontrole jakości. Dzięki temu można mieć pewność, że są to domy wysokiej jakości.

Największą zaletą domów modułowych jest krótki czas budowy. Duże elementy przyjeżdżające na budowę są składane w krótkim czasie. Warunki atmosferyczne mają wpływ jedynie na pierwszy etap budowy, czyli wylanie fundamentów. Pozostałe prace mogą zostać przeprowadzone o każdej porze roku.

Trzeba pamiętać, że domy z paczki nie na każdej działce mogą powstać. Bardzo ważny jest dobry dojazd. Elementy domu przyjeżdżają dużymi samochodami dostawczymi. Do budowy niezbędny jest dźwig. Duży plac budowy, na którym mogą manewrować samochody, jest niezbędny.

Koszt również ma znaczenie

Domy prefabrykowane ceny nadal są wyższe od kosztów budowy domu metodą tradycyjną. Trzeba jednak pamiętać, że domy modułowe powstają w krótkim czasie, dzięki temu szybciej można zrezygnować z mieszkania, w którym aktualnie mieszka rodzina. Ma to ogromne znaczenie, gdy mieszkanie jest wynajęte.

Domy prefabrykowane ceny są uzależnione od wielu czynników. Jednym z parametrów mających wpływ na koszt budowy domu jest jego metraż. Mniejszy dom, który będzie miał prosty projekt będzie tańszy. Dom, który będzie skomplikowany będzie kosztowniejszy. Wykusze, lukarny, wielospadowy dach, zabudowany ganek czy weranda mogą znacznie zmienić koszt budowy domu.

Z roku na rok koszty domów prefabrykowanych obniżają się. Warto wiedzieć, że na koszt domu ma również wpływ rodzaj wybranej konstrukcji. Dom szkieletowy będzie tańszy. Koszt budowy metra kwadratowego to 2 000. Domy z paczki, których ściany są z keramzytobetonu to koszt 2 500 zł/m2.

Trzeba pamiętać, że osoby decydujące się na domy z paczki muszą być przygotowane finansowo. Dom z prefabrykatów powstaje w krótkim czasie, a to znaczy, że inwestor nie ma możliwości na uzbieranie brakujących pieniędzy.