Skip to content Skip to footer

Suszone warzywa – produkty, które warto stosować na co dzień

Robiąc zakupy, nietrudno zauważyć na sklepowych półkach różne rodzaje suszonych warzyw. Wiele osób ma dylemat, które z nich wybrać i na co zwrócić uwagę. Oto nasze podpowiedzi na temat zakupu suszonych warzyw.

Czym są suszone warzywa?

Suszone warzywa to jeden z popularniejszych produktów stosowanych w kuchni jako dodatek do różnorodnych dań. Przygotowany jest podczas obróbki cieplnej polegającej na odparowaniu ze świeżej rośliny ok. 80 proc. wody. Dzięki takiemu działaniu zebranym w sezonie warzywom można znacznie przedłużyć trwałość, przy zachowaniu pełni wartości odżywczych oraz walorów smakowych i wonnych.

Prawidłowa obróbka warzyw wymaga odpowiednich warunków. Chodzi tu o właściwą temperaturę oraz o czas trwania całego procesu. Jeśli obróbka będzie za długa, produkt straci swoje naturalne właściwości. Do przeprowadzenia takiej czynności korzysta się najczęściej ze specjalnych suszarni.

Suszone warzywa – jakie?

O zaletach suszonych warzyw można mówić wiele. Przede wszystkim są zdrowe, a do tego zachwycają swoimi właściwościami smakowymi i zapachowymi. Świetnie sprawdzają się do przyrządzania dań kuchni polskiej, śródziemnomorskiej czy włoskiej.

Suszone warzywa mogą mieć rozmaitą postać – od sproszkowanych przypraw, przez miksy i mieszanki, po większe fragmenty (np. plastry) w oliwnej zalewie. W Polsce najpopularniejsze są pomidory, ale też marchew, pietruszka, buraki, cebula, czosnek. Niektórzy z producentów suszonych warzyw starają się poszerzać swą ofertę, proponując np. suszonego bakłażana, selera czy pasternak.

Zakup suszonych warzyw – na co zwracać uwagę?

Warzywa suszone powinny posiadać wartości odżywcze, a do tego spełniać standardy w zakresie smaku i aromatu. Ważne więc, aby wybierać produkty jak najwyższej jakości. Co to oznacza? Przede wszystkim trzeba sprawdzać, co kupowany przez nas produkt zawiera. Każdy producent suszonych warzyw zobowiązany jest do podania na etykiecie dokładnego składu.

O dobrej jakości świadczy przede wszystkim brak jakichkolwiek barwników czy ulepszaczy – suszone warzywa powinny zawierać jedynie naturalne składniki. Istotna jest też forma zapakowania produktu. Renomowany producent suszonych warzyw przykłada dużą wagę nie tylko do procesu obróbki, ale też pakowania. Dzięki temu klient ma pewność, że kupiony produkt będzie pozbawiony pleśni czy bakterii.