Skip to content Skip to footer

Od czego zacząć leczenie trądziku twarzy?

Wśród problemów dermatologicznych jednym z najczęściej występujących jest bez wątpienia trądzik. Zaskórniki i krosty pojawiają się zwykle w wieku młodzieńczym, ale nierzadko dotyczą także dorosłych. Są objawem stanu zapalnego skóry i powodem kompleksów. Jak skutecznie leczyć trądzik i odzyskać pewność siebie?

Przyczyny i rodzaje trądziku

Dojrzewanie nieodłącznie wiąże się z burzliwymi zmianami hormonalnymi. Te u większości nastolatków powodują problemy z cerą. W wyniku nadprodukcji sebum na skórze – zwłaszcza na twarzy, ale też na plecach czy ramionach – pojawiają się charakterystyczne krostki. To nic innego jak trądzik młodzieńczy.Zmiany trądzikowe mogą jednak dotyczyć także dorosłych. Często diagnozowany jest trądzik różowaty czy trądzik wynikający z zaburzenia równowagi hormonalnej albo ze stresu czy niewłaściwej diety. Przyczynami pogorszenia cery i krostek czy zaskórników mogą być również niewłaściwa pielęgnacja czy zanieczyszczenie powietrza.

Na czym polega leczenie trądziku przez dermatologa?

Zmagając się ze zmianami trądzikowymi, warto udać się do dermatologa. Dostępne w drogeriach produkty bywają skuteczne, jeśli zmiany są pojedyncze i występują sporadycznie. W przypadku zaawansowanego trądziku, niezbędna jest interwencja specjalisty. Leczenie trądziku jest długotrwałym, ale szybko przynoszącym poprawę procesem. Sposób postępowania zależy od rodzaju i rozległości zmian. Czasem wystarczy stosowana miejscowo maść, czasem konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Ważne jest również dbanie o zdrowie: unikanie stresu, zdrowe odżywianie, pielęgnacja.

Jak dbać o cerę trądzikową, by przyspieszyć leczenie?

Leczenie trądziku to nie tylko leki wdrożone przez dermatologa, nie tylko codzienna dbałość o kondycję skóry, ale też urządzenia do leczenia trądziku. W tym celu należy stosować delikatne, dedykowane cerze trądzikowej kosmetyki, najlepiej wybrane w konsultacji z lekarzem. Te dostępne są w aptekach oraz w dobrze wyposażonych drogeriach.W przypadku cery trądzikowej ważne jest jej regularne oczyszczanie, by zmniejszyć poziom sebum, a także dbanie o właściwe nawilżenie. Wskazane są kosmetyki przeciwzapalne, kojące, wspomagające regenerację. Ich regularne stosowanie pomoże odzyskać zdrową, gładką i piękną cerę.