Skoki w tandemie to niewątpliwie ogromna przygoda i wielkie przeżycie. Dziś istnieje sporo miejsc, które oferują taką możliwość. Czy przed przystąpieniem do skoku należy się w jakikolwiek sposób przygotować?
Przebieg skoków w tandemie
Skoki w tandemie odbywają się w odpowiednich ku temu warunkach atmosferycznych. Każdy uczestnik, który występuje w roli pasażera, przechodzi wcześniej mały kurs. Instruktor informuje o wszystkich zasadach skoku, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia. Pasażer musi także podpisać odpowiednie oświadczenie – dotyczy ono m.in. wyrażenia zgody na wzięcie udziału w takiej atrakcji.
Sam skok w tandemie trwa niespełna 10 minut. Pierwsza z nich to lot po wyskoku z wysokości czterech tysięcy metrów – wówczas spadochron nie jest jeszcze otwierany. Następuje to dopiero po ok. minucie. Wtedy zmniejsza się też prędkość, która wcześniej wynosiła 200 km/h. Skok przy otwartym spadochronie trwa przez średnio 7-8 minut, po którym następuje dość łagodne lądowanie.
Jak przygotować się do skoków w tandemie?
Skoki w tandemie nie wymagają od jego uczestników-amatorów większych przygotowań ani posiadania jakichkolwiek zaświadczeń, certyfikatów, szkoleń, kursów itp. Te musi wykazać jedynie pilot. Pasażer nie jest zobowiązany również przedstawiać jakichkolwiek badań lekarskich, jednak podpisuje wspomniane wcześniej oświadczenie. Ważne, by pamiętać, że skoków w tandemie nie powinny wykonywać osoby chore, a także przekraczające 120 kg i niższe niż 1,20 metra.
Jeśli chodzi o wyposażenie, również nie jest ono wymagane od uczestnika – to zapewnia firma, która organizuje tego typu wydarzenia. Warto zadbać jedynie w wygodne buty sportowe, najlepiej sznurowane. Wszelkie potrzebne pasażerowi informacje odnośnie samego wykonywania skoku, pozycji, sprzętu itp. zostają mu przekazane przed jego wykonaniem.
Gdzie skakać?
Popularność skoków w tandemie spowodowała, że pojawia się coraz więcej firm, aeroklubów i szkół, realizujących tego rodzaju usługi. Zlokalizowane są w niemal wszystkich częściach kraju, co bardzo ułatwia dostęp do nich. Dokładne informacje i wytyczne, a także pełną ofertę wraz z ciennikiem można znaleźć odwiedzając strony internetowe większości z nich.
Warto wcześniej zapoznać się z wymogami wybranego aeroklubu, a także zorientować się, czy cieszy się on dobrą renomą. Trzeba pamiętać, że zatrudniani tam instruktorzy muszą posiadać odpowiednie szkolenie i wieloletnią praktykę w zawodzie. Część osób zwraca również uwagę na dodatkowe opcje skoku, jak choćby możliwość wideorejestracji całego przedsięwzięcia.