Skip to content Skip to footer

Pomysł na biznes

Jednym z najprostszych sposobów na otwarcie własnego biznesu jest… wynajęcie znaku towarowego. W ten sposó po otwarciu sklepu (co niestety trochę kosztuje) i opłaceniu licencji (kolejny koszt), można od razu wystartwać pod nazwą, która wśród konsumentów jest już rozpowszehcniona. I jeśli dobrze się wybierze – będzie to marka budząca zaufanie.

Umowy tego typu zazwyczaj określane są jako franczyza. Jest w czym wybierać, bo firm oferujących taki rodzaj kooperacji jest naprawdę sporo, z wielu branż, od spożywczej po przemysłową. Sprzyjają szybkiemu powstawaniu nowych firm, choć niekoniecznie zróżnicowaniu rynku. To, co jest w nich ważne, to fakt, że obie strony mogą na takich ustaleniach sporo zyskać. I nie powinno się przy tym zrażać faktem, że towarzyszy temu nieco więcje formalności, niż w przypadku samodzielnego prowadzenia biznesu.

O tym jak popularna jest taka forma pracy świadczyć może choćby liczba systemów franchisingowych w Polsce. A wynosi ona już ponad pół tysiąca, co jest ilością niemałą. A trzeba dodać, że ciągle powstają nowe sieci, więc wartość ta będzie ciągle rosła.