Skip to content Skip to footer

Odzież oznaką ucywilizowania

Ludzie od niepamiętnych czasów stosują odzienie, aby zakryć swoje ciało przed warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie nadać sobie szyku. Ta ostatnia rola pojawiła się oczywiście z czasem, nie od razu. Początkowo było inaczej…

Pierwotnie dużo ważniejsze było zabezpieczanie ciała przed mrozem, deszczem, zimnem. Ale też jego osłonięcie przed uderzeniem dzikiego zwierzęcia w czasie polowania. Tak więc funkcja ochronna była bardzo szeorko pojmowana. To właśnie dlatego neandertalczycy nosili na sobie grube skóry.

Ewolucja odzieży

Z czasem zaczęło to ewoluować w innym kierunku. Zamiast po prostu zakrywać swoje ciała, ludzie zaczęli tworzyć coraz bardziej dopasowane ubrania. Można tu wymienić spodnie i męskie, płaszcze i swetry, suknie i spódnice. Z czasem doszły do tego również buty. Z pewnością rozwój w tym kierunku był coraz szybszy.

To, co najpierw było dyktowane głównie chronieniem siebie, z czasem zaczęto doceniać od strony wygody codziennego użytkowania. Na tym jednak się nie skończyło. Zaczeto dbać o wygląd odzienia, coraz to dokładniej projektując jej wykonanie. Tak, by można było się nie tylko ubrać, ale też pochwalić swoją odzieżą. Zarówno przed znajomymi, jak i przed obcymi osobami.
Dzisiaj odzież męską można kupić na stronie Viking Jeans.