Skip to content Skip to footer

Jak za pomocą pakietu Symfonia zabezpieczyć dane firmy?#

Pakiet narzędzi Symfonia to dopracowany i bezpieczny zestaw aplikacji, umożliwiający zarządzanie rachunkowością firmy, jej płacami, kadrami a nawet polityką magazynową.

Warto zaznaczyć, że program Symfonia należy do najbezpieczniejszych aplikacji biurowych na polskim rynku. Niestety skuteczność tego oprogramowania jest zależna bardzo często od czynności wykonywanych przez pracowników. Jak więc za pomocą kilku prostych kroków zwiększyć bezpieczeństwo danych zapisanych w programie?

Po pierwsze – jak zabezpieczać dane?

Oprogramowanie Symfonia pozwala na wykonanie pełnej kopii bezpieczeństwa zapisanych danych. Rzecz jasna możliwe jest również jej wczytanie – bezpośrednio poprzez interfejs narzędzia. Warto jednak pamiętać, że takie przechowywanie danych nie jest do końca bezpieczne. Żeby było skuteczne, trzeba przemyśleć kilka kwestii.

1. Częstotliwość wykonywania kopii zapasowej

To od nas zależy, jak często będziemy wykonywać daną kopię zapasową. Owszem, jeśli obsługujemy stosunkowo małą firmę, możemy to robić np raz w ciągu dnia. Jeśli jednak w ciągu kilku godzin generujemy mnóstwo dokumentów, warto takie kopie robić nawet kilka razy w ciągu jednego dnia.

2. Lokalizacja kopii

Oprogramowanie Symfonia daje możliwość zdefiniowania lokalizacji, w której będzie znajdować się kopia zapasowa zapisanych w programie danych. Wbrew pozorom, jest to bardzo istotne z punktu widzenia użytkownika.

Załóżmy, że zapiszemy wszystkie nasze zapasowe dane w lokalizacji „c:\Symfonia”. Ta lokalizacja wprawdzie zabezpieczy nasze dane przed błędem logicznym, jednak w przypadku fizycznego uszkodzenia dysku twardego na niewiele się zda. Pamiętajmy, że przy zabezpieczaniu kopii danych musimy brać pod uwagę wszelkie możliwe zdarzenia.

Kopię zapasową w programie Symfonia można również zapisać w innej partycji (np. „d:\archiwa”). Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie jednak wysyłanie jej do zewnętrznego nośnika (najlepiej nośnika sieciowego).

Hasło – też jest ważne!

Program Symfonia umożliwia dwojaką ochronę przechowywanych danych. Pierwszą jest wspomniana już kopia zapasowa. Drugą jest zabezpieczenie danych przed wpływem ze strony osób trzecich.

W tym celu programiści tworzący narzędzie Symfonia zaimplementowali w nim funkcję zabezpieczania danych za pomocą hasła. Takie rozwiązanie daje pełną ochronę przechowywanych danych. Co ważne – programy Symfonia wykorzystują możliwość dowolnej konfiguracji złożoności hasła. Dlatego też jego złamanie (w przypadku użycia znaków specjalnych i dużych liter a także cyfr) jest w praktyce niemożliwe.

Źródło tekstu http://www.tradiss.pl/system-sage-symfonia/