Skip to content Skip to footer

Pedalboard: co to jest i gdzie kupić?

Pedalboardy są sprzętem niemalże obowiązkowym dla każdego muzyka. W głównej mierze przeznaczone są dla osób grających na gitarze, które wzbogacają swoje brzmienia właśnie o efekty gitarowe. Niezwykle ważne jest więc, aby wybrać solidny pedalboard, który zapewni nie tylko właściwy oraz bezpieczny transport, ale również posłuży muzykom przez długie lata.

Czym jest pedalboard?

Pedalboard to skrzynia, w której znajdują się różne efekty gitarowe, złączki oraz kostki do grania. Ma on przede wszystkim za zadanie chronić sprzęt gitarowy przed jakimkolwiek defektem lub też awarią.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że pedalboard dzieli się na dwa rodzaje. Są to: po pierwsze płyta z dwoma uchwytami, w której mieści się właściwa skrzynia oraz skrzynia bez jakiegokolwiek ochraniacza. Wspomniana skrzynia ma w głównej mierze ochraniać sprzęt oraz wszelakie zasilacze, okablowania i tym podobne przed zniszczeniem.

Kolejność podpięcia

Niezwykle ważną kwestią jest to, w jakiej kolejności podpiąć efekty do pedalboardu. Wyróżnia się dwa łańcuchy, to jest pierwszy pomiędzy gitarą a głównym „inputem” wzmacniacza, a drugi pomiędzy „send” pętli efektów a 'return”. Do pierwszego należy podłączyć najpierw filtry, a następnie kompresor.

Z czego zrobić pedalboard?

Pedalboard można wykonać samodzielnie w domu. Podłogę można zrobić w rzeczywistości ze wszystkiego, co charakteryzuje się sztywnością oraz pozwoli na wygodne zamknięcie. Najlepiej nadadzą się do tego również walizki, skrzynki, a nawet aktówki. Taki sprzęt można zakupić między innymi w sklepach narzędziowych.

Istnieje również możliwość wymiany zawiasów na takie, które pozwolą na szybki i łatwy dostęp do podłogi. Chodzi również o to, aby muzyk miał skrzynię na tyle szeroką, aby zmieścić w niej wszystkie niezbędne efekty.

Gdzie kupić pedalboardy?

W przypadku kupna takiego sprzętu, jak właśnie pedalboard sklep muzyczne, jak i internetowe oferują tego typu skrzynie w nie tylko dobrej cenie, ale również wykonane z najwyższą uwagą. Charakteryzują się one przede wszystkim doskonałą wytrzymałością, a także wysokiej jakości materiałami.

Sprzęt tego typu jest w sklepach najczęściej oferowany w różnorodnych wymiarach, dlatego też każdy muzyk może znaleźć dla siebie odpowiednią skrzynię.