Skip to content Skip to footer

Jak nadać potrawom wyrazistego smaku?

Żadne danie nie będzie odpowiednio smakować, jeśli nie zastosuje się dodatkowych składników. Potrawa taka wydaje się wówczas mdła, a jedzenie jej nie sprawia większej przyjemności. Jak więc nadać daniom wyrazistego smaku?

Przyprawy

Trudno wyobrazić sobie przygotowywanie jakichkolwiek dań bez użycia przypraw. To na nich opierają się wszystkie kuchnie świata. Przyprawy dodawane są m.in. do mięsa, ryb, sałatek, deserów, przystawek, wypieków, sosów czy koktajli. Tworzy się je z ziół i warzyw, ale sporą popularnością cieszą się również wersje korzenne.

Wiele osób ogranicza się do stosowania soli, pieprzu i cukru, jednak przyprawy to znacznie szerszy zakres wyboru. Mnóstwo z nich posiada właściwości zdrowotne. Warto więc mieć w kuchni np. paprykę słodką i ostrą, chilli, bazylię, tymianek, oregano, kurkumę, kumin, rozmaryn czy kolendrę. Przydatne są też mieszanki w postaci ziół prowansalskich, pieprzu ziołowego czy curry.

Sosy

Wielu potrawom idealnego smaku nadaje sos. Przykładem są tu makarony, mięsne pieczenie, pierogi, placki ziemniaczane, pizze, kanapki i mnóstwo innych. Rodzajów sosów jest ogrom. Kuchnia włoska słynie np. z pesto czy sosu bolońskiego. Z kolei we Francji króluje beszamel, zaś w Grecji – tzatziki. Wiele osób nie wyobraża sobie swoich ulubionych dań bez sosu sojowego, winegretu czy tatarskiego.

Sporo możliwości oferuje sklep vitapol.net/pl/. Znaleźć w nim można doskonałe urozmaicenia dań w postaci m.in. orientalnego sosu stworzonego na bazie pomidorów. Produkt ten chwali wielu klientów. Trzeba też przypomnieć, że musztarda, majonez i ketchup również zaliczane są do sosów. Ich miłośnicy mogą wybierać spośród odmian, które różnią się m.in. sposobem przygotowania i wyrazistością smaku. Dla osób, które preferują pikantne wersje, polecana jest m.in. bardzo ostra musztarda (do kupienia na https://vitapol.net/pl/katalog/specjaly-polskie-i-dodatki/musztarda-wsciekle-ostra.html), idealna do ryb, mięsa czy warzyw. Nie ma też problemu, by znaleźć coś łagodniejszego, dostosowanego do potrzeb dzieci.

Dodatki

Walor smakowy potraw można podnieść nie tylko dzięki musztardzie, keczupowi czy przyprawom. Ważne są też różnego typu dodatki. W przypadku mięs sprawdzić się może np. aronia, ćwikła, chrzan, a także rozmaite marynaty. Z kolei do dań na słodko przydatne będą konfitury, dżemy i powidła.

Przygotowując dowolne danie, najlepiej zajrzeć na vitapol.net/pl/. Poza wieloma produktami dobrej jakości, które z pewnością warto wypróbować (jak np. wspomnianą, ostrą musztardę), można tam znaleźć także pomysły na różne dania i przekąski.