Skip to content Skip to footer

Paletyzacja – czy warto postawić na nowoczesne roboty?

Paletyzacja w dzisiejszych czasach wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z rozbudowaną linią produkcyjną z bardzo dużym obciążeniem. Jeszcze kilka lat temu w przedsiębiorstwach królowało paletyzowanie ręczne. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa jednak wydajna paletyzacja robotem.

Robotyzowanie paletyzacji

Nowoczesne paletyzatory i zaawansowane depaletyzatory mogą pochwalić się bardzo dużą wydajność zwłaszcza, jak zwróci się uwagę na pracę wykonywaną przez ludzi. Są to funkcjonalne i bardzo proste w obsłudze urządzenia, dzięki którym można znacząco usprawnić pracę.

Automatyczne roboty do paletyzacji mogą bardzo precyzyjnie i szybko odbierać opakowania z wybranych linii produkcyjnych i układać je bez zmęczenia bezpośrednio na palecie. Producenci chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też co roku oferują coraz lepsze jakościowo roboty do paletyzacji.

Jakie zalety?

Dzięki zaawansowanym przemysłowo robotom nie potrzeba tak dużo wolnej przestrzeni do paletyzacji. Nowoczesne roboty są coraz mniejsze, dzięki czemu bez żadnego większego problemu można je zainstalować praktycznie w każdym pomieszczeniu produkcyjnym. Większość dostępnych na rynku paletyzatorów są urządzeniami w pełni kompaktowymi, dlatego też nie wymagają one budowy specjalistycznych wygrodzeń albo fundamentów.

Bardzo dużą zaletą robotów paletyzujących są także kwestie związane z bezpieczeństwem. Nowoczesne paletyzatory nie stwarzają zagrożenia dla pracowników i w dużej mierze to właśnie dzięki nim, można uniknąć wielu groźnych wypadków. Roboty zaprojektowane są w taki sposób, aby w przypadku usterki lub ewentualnej kolizji automatycznie przerwać pracę. Na szczególną uwagę zasługują także zaawansowane skanery bezpieczeństwa, które znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa.

Elastyczna produkcja

Dla wielu firm olbrzymim atutem przemysłowych robotów do paletyzacji jest to, że są one łatwe w zaprogramowaniu, dzięki czemu można je dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Po krótkim szkoleniu operator będzie w stanie zmienić poszczególne sekwencje i schemat paletyzacji. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby przemieszczać paletyzery pomiędzy kilkoma końcówkami linii produkcyjnej.

Elastyczna produkcja i szybkie zmiany to bez wątpienia jedne z najważniejszych zalet zaawansowanych robotów do paletyzacji. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można płynnie reagować na aktualne potrzeby produkcji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.