Skip to content Skip to footer

Palety plastikowe czy drewniane – które wybrać?

Popularność palet plastikowych rośnie każdego roku. Są one coraz częściej spotykane w różnych branżach w wielu europejskich firmach. Jednak minie sporo czasu, zanim wyprą one całkowicie palety drewniane. Być może zastanawiamy się, które palety będą lepszym wyborem? Jakie mają wady i zalety?

Jakie są zalety palet drewnianych?

Mocną stroną palet drewnianych jest ich niska cena zakupy. Możemy je kupić już za 10 złotych za sztukę. Są zdecydowanie tańsze niż wersje plastikowe. Palety plastikowe są również bardzo łatwe w naprawie, wystarczy młotek i kilka gwoździ, aby znowu nadawały się do użytku.Materiały, z których są zrobione, są łatwo dostępne, dzięki czemu są proste w konstrukcji. Nie ma również trudności z odsprzedaniem ich, jest wiele chętnych, którzy mogą wykorzystać zużyte palety, na przykład na opał lub do zrobienia ekonomicznych mebli ogrodowych. Sprawia to, że są przyjazne dla otoczenia i ekologiczne.Paleta drewniana zapewnia odpowiednią wentylację transportowanych na niej towarów, dzięki higroskopijności drewna.

Wadą palet drewnianych jest trudność w czyszczeniu. Czasami wymagają specjalnej obróbki termicznej lub chemicznej, aby nadawały się do kontaktu z żywnością. Są również bardzo ciężkie, co utrudnia transport oraz wymagają częstych napraw.

Jakie zalety mają palety plastikowe?

Są bardzo trwałe, a ich żywotność wynosi do 10 lat. Nie wymagają napraw oraz nie musimy się obawiać, że gwoździe lub drzazgi zniszczą nasz towar, albo będą niebezpieczne dla pracowników. Choć może się wydawać, że są nieekologiczną opcją, można je w 100% przetworzyć. Ze zniszczonej palety otrzymamy nową. Paleta plastikowa jest bardzo łatwa w zachowywaniu czystości. Nie musi być poddawana specjalnej obróbce chemicznej ani termicznej- wystarczą ją umyć. Sprawia to, że są chętnie wybierane w branży spożywczej. Koleją zaletą palet plastikowych jest ich lekkość, dzięki czemu są łatwe w transporcie. Ich niższa waga sprawia również, że są tańsze w transporcie. Zajmują mniej miejsca niż palety drewniane oraz są wygodne w użyciu z wózkiem widłowym, ponieważ mogą one operować paletą z każdej strony. Paleta plastikowa może być też zastosowana w każdych warunkach klimatycznych, jest bardzo odporna na wysokie temperatury.

Czy palety plastikowe mają wady? Owszem, słabą stroną jest ich cena. Jest zdecydowanie wyższa niż koszt palety drewnianej. Średniej jakości paleta kosztuje około 150 zł.