Konfekcjonowanie dotyczy praktycznie każdego artykułu, który opuszcza zakład produkcyjny, aby znaleźć się w rękach klienta. Konfekcjonowanie produktów jest zadaniem trudnym, żmudnym, wymagającym planowania i zaangażowania od osób decyzyjnych w zakresie przebiegu tego procesu oraz od pracowników produkcyjnych obsługujących linie konfekcjonowania, gdy w zakładzie ta część pracy jest zmechanizowana.
Ręcznie kontra automatycznie
Niektóre produkty pakowane są ręcznie. Dotyczy to szczególnie niewielkich zakładów, na przykład produkujących kosmetyki, a także pewne artykuły spożywcze. Niejeden klient spotkał się już po otwarciu opakowania z bardzo miłą w odbiorze karteczką: „Specjalnie dla Ciebie zapakowała Basia”. W miejsce „Basi” można wpisać imię innego pracownika bądź innej pracownicy. Tego typu postępowanie pozwala wysnuć wniosek, że klient ma do czynienia raczej z małą firmą, gdzie procesy pakowania nie są zmechanizowane, zautomatyzowane, a raczej są dziełem ludzkich rąk. Z kolei wszystkie towary z wielkich firm, światowych koncernów, pakowane są z pewnością przez maszyny, a na końcu jedynie kontrola jakości zajmuje się sprawdzeniem ostatecznego rezultatu działań maszyn.
Marketing i logistyka
Temat taki jak konfekcjonowanie towaru jest fascynujący szczególnie dla miłośników marketingu i logistyki. Osoby pracujące w branży marketingu doskonale wiedzą, że poprzez dobór odpowiedniego opakowania można wpłynąć na decyzje zakupowe klientów i w efekcie doprowadzić do zwiększenia sprzedaży. Nie na darmo przeprowadza się rozmaite badania rynku i bada preferencje potencjalnych klientów co do wyglądu i funkcjonalności opakowań ich ulubionych produktów. Miłośnicy logistyki z kolei bardzo chętnie oglądają konfekcjonowanie towaru na różnych filmikach w Internecie, podziwiając zaawansowane technologie przy pracy linii odpowiadających za pakowanie produktów.
Kreatywność na wagę złota
Konfekcjonowanie produktów to niełatwe zadanie. W przypadku niektórych artykułów można nawet powiedzieć, że to olbrzymie wyzwanie. Oprócz zaprojektowania pojedynczych opakowań, trzeba jeszcze pomyśleć o opakowaniach zbiorczych, a im bardziej niestandardowe kształty ma dany produkt, tym to zadanie staje się bardziej skomplikowane. Dlatego też od osób odpowiedzialnych za koncepcje opakowań, wymaga się zarówno znajomości specyfikacji technicznej sprzętu, jak też kreatywności, aby stworzyć opakowanie, które zachwyci klienta i pomoże mu podjąć korzystną dla marki decyzję zakupową.