Skip to content Skip to footer

Oświetlanie pokoju

Lampy pokojowe to niezwykle ważne elementy aranżacji, ponieważ to właśnie one tworzą atmosferę, pomagają się skupić, a także sprzyjają relaksowi. Jednak by ostateczny efekt aranżacyjny był przytulna, należy wybierać kilka źródeł światła. Dziś producenci lamp pokojowych oferują nam szeroki wybór oświetlenia, wychodząc naprzeciw aktualnym trendom, stąd też mamy w czym wybierać. Lampy pokojowe występują w różnych formach, dlatego też łatwo jest je dopasować do wielkości pomieszczenia. Zwolennicy wiszących żyrandoli mogą być jednak trochę zawiedzeni, ponieważ one już dawno odeszły do lamusa. Aktualne trendy wnętrzarskie skazują, że im więcej lamp w pomieszczeniu, tym jest ono przytulniejsze. Oświetlenie pokojowe występuje teraz w formie podłogowej, stołowej, jako kinkiety czy ukryte listwy LED-owe. Producenci lamp pokojowych dwoją się i troją, by oferować klientom różne możliwości ich wyboru i montażu.

Jak oświetlić pomieszczenie?

Pomimo ogromnego wyboru lamo, wciąż niektórzy mają problem z prawidłowym oświetleniem danego pomieszczenia. Warto wcześniej poznać zasady, jakie stosowane są przez projektantów wnętrz podczas wyboru lamp do pokoju. Oświetlenie pokojowe znacząco wpływa na przestrzeń tego miejsca, a cała magia dobrego oświetlenia w pokoju polega na tym, że odpowiednio dobrane lampy potrafią stworzyć we wnętrzu unikalny klimat i sprawić, że będziemy chcieli spędzać w nim czas.

Kilka kroków w doborze lamp pokojowych

Najlepiej jest kierować się kilkoma ogólnymi zasadami podczas doboru lamp. Po pierwsze, jeśli zastosujesz np. lampy o transparentnych kloszach, będą one dawać jasne, rozproszone światło, tym samym sprawiając, że pokój będzie wydawał się większy. Ponadto kierując strumień światła na sufit, optycznie będziemy mogli podwyższyć pomieszczenie, zaś umieszczając je bliżej podłogi lub kierując do dołu – uda się nam obniżyć wnętrze. Wszystko oczywiście zależy od naszych preferencji. Gra światłem może wiele zdziałać, a producenci lamp pokojowych zadbali o to, by każdy znalazł swój ulubiony model. Kiedy pokój jest np. długi lub wąski, zyska on lepsze proporcje i będzie sprawiał wrażenie dużo szerszego, kiedy rozświetlimy tylko jego dłuższą ścianę. Stąd tez to na tej ścianie warto zamontować np. kinkiety. A jeśli w pokoju mamy lustro, wówczas umieszczenie lampy przy lustrze, stworzy grę świateł, a zabieg ten tez doskonale powiększy wnętrze. Podobny efekt można osiągnąć umieszczając małą lampkę np. na parapecie. Kiedy zależy nam, by w pokoju panował kameralny, nastrój, wówczas należy pomyśleć o lampach z kloszami, które nie będą przepuszczać światła. Rozwiązań jest wiele.