Skip to content Skip to footer

Dokładny pomiar w medycynie

Nikogo nie trzeba przekonywać, że w placówkach służby zdrowia powinien znajdować się profesjonalny sprzęt medyczny. Dotyczy to oczywiście nie tylko zaawansowanych urzadzeń wykorzystywanych przy diagnozowaniu i leczeniu poważnych zaburzeń i chorób.

Również w przypadku tanszego, cześciej wykorzystywanego sprzętu ważna jest jego precyzja i dokłądność. Dla przykładu pulsoksymetr, czyli medyczny sprzęt pomiarowy kontrolujący poziom natężenia gazu w krwi. Urzadzenie to musi dostarczać dokłądne wyniki, gdyż w przeciwnym razie mogłoby wprowadzić lekarza w błąd.

Innym waznym sprzętem, który musi być w stu procentach sprawny są respiratory. Od jego funkcjonowania zależy bardzo wiele, jako, że jest wykorzystywany dla wspomagania wentylacji płuc pacjenta w trakcie reanimacji. Jego zadaniem jest wymuszenie oddychania w sytuacji krytycznej.

Kolejnym przykładem będą ultrasonografy do USG, dzięki którym można za pomocą ultradźwięków dokonać wizualizacji przekroju danego analizowanego obiektu.

Najnowocześniejsze sprzęty teog typu opracowywano właśnie z myślą o dokładności, ale nie tylko. Czesto dodatkowo dysponują one innymi funkcjami, jak lepszym ekranem do podglądu czy dobudowaną drukarką, za pomocą której można przenieść wyniki pomiarów do postaci papierowej.