Skip to content Skip to footer

Oczyszczanie wody

Jeśli wyobrzić sobie świat, w którym nie funkcjonuje uzdatnianie wody i proces oczyszczania kanalizacji, można doznać przerażenia. Na szczęście świat jest inny, bardziej cywilizowany. Zresztą nawet w czasach barbarzyńskich starano się zachować higienę, a nieczystości były wyrzucane.

Dzisiaj nie wystarczy ich wyrzucić, bo populacja ludzka jest zbyt wielka. Wszelkie ścieki gdzieś muszą być gromadzone. A ponieważ pojemność zbiorników, do których są odprowadzane jest ograniczona, należało coś wymyślić, aby móc co jakiś czas zwalniać je na nowe ścieki. Ponieważ potrzeba jest matką wynalazków, zaprojektowano całą specjalną infrastrukturę. Tak powstały oczyszczalnie ścieków, najpierw zwykłe, działające na skalę całych miast. Później pomyślano tez o ich mniejszych odpowiednikach stosowanych na mniejszą skalę i z mniejszym rozmachem – przydomowe oczyszczalnie i przepompownie.

Jednym z miast, które ma najbardziej zanieczyszczoną wodę w kranie jest warszawa uzdatnianie wody jest bardzo potrzebne w tym mieście gdyż woda z kranu nie nadaje się tam do picia. W dużych miastach potrzebne są urządzenia filtrujące zarówno wodę w kranach jak i tą która trafia do ścieków. Na szczęście filtry uzdatniające wodę do picia są coraz tańsze i każdy może sobie pozwolić na zamontowanie takiego w domu.

Dzięki sprawnemu funkcjonowaniu urządzeń i filtrów w nich zawartych, ścieki poddawane są gruntownemu oczyszczaniu i po jakimś czasie ponownie nadają się do wykorzystania w ogólnomiejskiej kanalizacji. W ten sposób oszczędza się nie tylko środowisko, ale tez zapewnia dalsza wydajność rurom odpływowym, kanalizacji i zbiornikom w przepompowniach.