Skip to content Skip to footer

Rejsy jachtami

Morskie pojazdy pływające z wywieszonymi żaglami to nie tylko okręty, to również jachty. Ale wśród nich można spotkać takie, które zamiast na zaglach opierają swoje działanie na silniku pozwalającym im szybko przemirzać zbiorniki wodne, morza i oceany.

Oczywiście dawniej istniały tylko wersje z wywieszonymi płótnami na masztach, ale obecnie jest już inaczej. Nie mamy już w końcu siedemnastego wieku, czyli czasów, gdy zaczęto mówić o tym rodzaju statków jako zupełnie odrębnych od innych tego typu jednostek. Wtedy zaczęto, ale rozdział i jasne rozróznienie utrwaliło się dopiero w dziewiętnastym stuleciu.

Co ważne w odróżnianiu, jachty motorowe są znacznie mniejsze niż np. statki transportowe, tankowce czy platformy wiertnicze. Należą do raczej niewielkich okrętów. I zazwyczaj służą raczej przygodzie i samodzielnym podróżom, ewentualnie ciekawemu spędzeniu wakacji lub weekendu na pełnym morzu.

Same jachty dzieli się na różne wersje, w zależności od tego, czy przeznaczone są do rejsowania po wodach bliksich do lądu, czy raczje po otwartych wodach, czy wręcz po dalekim oceanie.