Najlepszy materiał opałowy dla przemysłu i dla gospodarstw domowych

Materiały opałowe dedykowane dla przemysłu, na przykład dla hut żelaza czy czy firm z branży energetycznej, diametralnie różnią się od tych dedykowanych do gospodarstw domowych. Dla przemysłu najlepszy będzie koks. Do domu – na przykład węgiel workowany orzech.

Koks czy węgiel – co lepsze dla zakładów przemysłowych

Bardzo duże zakłady przemysłowe z reguły są odbiorcami koksu. Między innymi to wpływa na rozmieszczenie koksowni w terenie – często budowało się je w niedużej odległości od hut żelaza, zakładów energetycznych albo zakładów odlewniczych. Musiały być umiejscowione gdzieś poza miastem w dużej odległości od osiedli mieszkaniowych – niestety technologia wytwarzania koksu łączyła się między innymi z emisją bardzo nieprzyjemnych zapachów. Koks cena za tone – na przestrzeni lat bardzo się zmieniła, doprowadzając do tego, że współcześnie koks jest stosunkowo drogi.

Koks cena za tone

Cena koksu przemysłowego za tonę bardzo zdrożała między innymi ze względu na duże zapotrzebowanie dla branży przemysłowej. Rekordowe ceny odnotowywano w latach 2008-2009, gdy za tonę koksu trzeba było zapłacić nawet ponad 1000 zł. Trzeba przyznać, że tak duże zainteresowanie koksem ze strony przemysłu wynika między innymi ze względu na fakt, że koks to praktycznie perfekcyjnie czysty węgiel. Podczas procesów technologicznych usuwane są z niego między innymi smoła, czy też gazy, co w efekcie prowadzi do wytworzenia materiału opałowego, który praktycznie w ogóle nie dymi się podczas spalania. Jest ekologicznie czysty i bardzo wydajny. Każdy, kto odrobinę interesuje się branżą energetyczną wie, że im tańszy materiał opałowy, ten ma on gorszą jakość. Daje dużo mniej ciepła podczas spalania.

Koks czy węgiel na opał dla domu

Współcześnie wytwarza się głównie koks przemysłowym. Jako materiał opałowy dla gospodarstw domowych dużo bardziej popularny jest węgiel workowany orzech. Palenie koksem w gospodarstwach domowych jest po prostu drogie, a poza tym koks nie nadaje się do palenia we wszystkich budynkach. Węgiel workowany orzech jest częściej wybierany, kupując go, należy zwracać baczną uwagę na jakość produktu. Można robić to między innymi analizując, skąd był wydobywany, oraz jaką ma kaloryczność.