Skip to content Skip to footer

Beskidzkie wędrowanie

Od wielu lat Beskid Śląski cieszy się niesłabnącą popularnością jako miejsce wypoczynkowe dla kolejnych pokoleń Polaków. Dzieje się tak z wielu powodów. Najważniejszym jest zapewne bliskość aglomeracji górnośląskich, dzięki czemu przyjeżdżają tu rzesze mieszkańców dużych śląskich miast spragnieni bliskiego kontaktu z naturą i traktujący Beskidy jako bazę weekendową.

Miłość, która trwa

Moda na wycieczki i wczasy w Beskidzie Śląskim pojawiła się wraz z Funduszem Wczasów Pracowniczych i budową pierwszych domów wypoczynkowych na zboczach Równicy. Przez kolejne dekady nad szemrzącą cicho Wisłą wypoczywały rodziny z dziećmi oraz emeryci. Przyjeżdżali tu zakładowymi autobusami, koleją lub jeśli byli szczęśliwymi posiadaczami kultowego malucha, własnym samochodem. Czas spędzali na kocach rozłożonych w górskich dolinkach, grając w karty, słuchając radia lub rozmawiając. Podjadali zrobione wcześniej kanapki i popijali herbatę z termosu. Współczesny wypoczynek znacznie różni się od tego z doby PRL, ale miłość do Beskidu Śląskiego jest taka sama.

Baza turystyczna

Wybierając się na wędrówkę po Beskidzie Śląskim można wziąć pod uwagę noclegi w Szczyrku, Wiśle, Ustroniu lub Brennej. Każda z miejscowości ma odmienny charakter, zatem w zależności od potrzeb, zasobności portfela i rodzaju wypoczynku wybrać można na nocowanie Szczyrk, Wisłę, Brenną lub Ustroń i z tych miejscowości wybierać się na górskie szlaki, bądź korzystać z atrakcji na miejscu. Pensjonat Szczyrk wybiorą zwłaszcza miłośnicy pieszych wędrówek i aktywności rowerowej. Nocowanie w Szczyrku pozwoli bowiem na szybkie dostanie się w najpiękniejsze rejony Beskidu Śląskiego. To ze Szczyrku prowadzą szlaki na najwyższy szczyt tego pasma – Skrzyczne oraz do kultowego schroniska na Klimczoku.Pensjonat Szczyrk będzie też dobrym miejscem na aklimatyzację przed wielodniowa wędrówką z plecakiem między górskimi schroniskami. Po dwóch dniach spędzonych u podnóża Beskidów można rozpocząć atakowanie Głównego Szlaku Beskidzkiego lub wybór własnej trasy mniej uczęszczanymi szlakami. Noclegi w Szczyrku są też dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Mali piechurzy docenią urok krótkich, ale zróżnicowanych pod względem krajobrazowym tras o niewielki stopniu trudności oraz wygody i atrakcje proponowane tym, którzy wybiorą nocowanie Szczyrk.