Skip to content Skip to footer

Na czym polega USG piersi i kiedy najlepiej je robić?

Badanie USG piersi Kraków to jedna z najskuteczniejszych form zapobiegania chorobom nowotworowym, torbielom i wielu innym zmianom powstałym w obrębie tego narządu. I właśnie dlatego zaleca się je wszystkim kobietom z uwzględnieniem odpowiednich dla danego wieku widełek czasowych.

Na czym polega badanie?

Badanie USG piersi Katowice wykonywane jest za pomocą fal dźwiękowych o określonej częstotliwości. Po włączeniu ultrasonografu, fale te przenikają przez tkanki miękkie piersi, informując o wykryciu różnych zachodzących w nich zmian. Badanie USG biustu polega dokładnie na tym samym, co analogiczne badanie w okresie ciąży. Jego skuteczność wynika z właściwości tychże fal, które zupełnie inaczej interferują w określonych tkankach.

Kto powinien wykonać badanie USG piersi Katowice?

Okresowo badanie USG piersi Częstochowa powinny wykonywać głównie młode kobiety, których piersi mają strukturę gruczołową. Dzięki temu jest ona bardziej podatna na bezpośrednie oddziaływanie ultradźwięków, a co za tym idzie – badanie pozwala zobrazować wszystko to, co dzieje się wewnątrz piersi. Na USG powinny się zgłosić również i te kobiety, które – z różnych względów – wchodzą w skład grup podwyższonego ryzyka. Mowa tu oczywiście o większej podatności na wszelakie zmiany nowotworowe. Chcąc skorzystać z badania diagnostycznego, warto wcześniej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Częstotliwość badania – co warto wiedzieć?

Planując badanie USG piersi Kraków, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednią częstotliwość badania. Powinny się na nie zdecydować kobiety po 20 roku życia. Samo badanie należy wykonywać odpowiednio często, by móc skutecznie zapobiec powstającym zmianom. W młodym wieku wystarczy je wykonywać raz na dwa lata. Dopiero z upływem lat należy je przeprowadzać co rok, przy czym warto sugerować się w tej kwestii zdaniem lekarza. Z badania powinny natychmiastowo skorzystać również i te kobiety, które wykryły w swoich piersiach określone zmiany.

Podsumowując, badanie USG piersi Częstochowa nie może być nigdy bagatelizowane. Zwłaszcza, że dzięki niemu można wyłapać powstające w obrębie piersi zmiany na tyle szybko, by ich skuteczne wyleczenie było jak najbardziej prawdopodobne.