Przedsiębiorca, który rozlicza się z fiskusem za pomocą księgi przychodów i rozchodów musi raz do roku zrobić inwentaryzację środków trwałych swojej firmy. Dotyczy to właścicieli poszczególnych spółek jak i osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą. Taki spis i przegląd majątku firmy jest także odpowiednim kompendium wiedzy na temat danego przedsiębiorstwa.
Jak przeprowadzić inwentaryzację środków trwałych?
Dany przedsiębiorca musi się bardzo dobrze i szczegółowo przygotować do przeprowadzenia takiego spisu. Inwentaryzacja środków trwałych robiona jest na specjalnych drukach, których wypełnienie nie jest skomplikowane.
Inwentaryzacja środków trwałych w określonej ustawie uznawana jest jako normalny rodzaj spisu. Z tego też powodu przedsiębiorca może taki spis wykonać sam bez potrzeby zatrudniania specjalnej firmy czy też powoływania jakiejkolwiek komisji. Ważne jest by dokładnie i szczegółowo zapisał dany majątek firmy.
Co zalicza się do środków trwałych firmy?
Środkami trwałymi danej firmy są nieruchomości, maszyny, pojazdy, wszelkiego rodzaju urządzenia używane w danym czasie. Do takiego spisu wpisać trzeba również wszystko to co jest aktualnie przez firmę leasingowane oraz jej cały inwentarz żywy.
Ten ostatni najczęściej jest własnością firmy, która zajmuje się jakąkolwiek hodowlą. Dzięki solidnie przeprowadzonej inwentaryzacji środków trwałych otrzymuje się aktualne informacje o firmie.
Po co przeprowadza się inwentaryzację środków trwałych?
Tego typu spis pozwala na ustalenie odpowiednich podatków przez urząd skarbowy. Ponadto jest to pełna i rzetelna informacja o stanie danego przedsiębiorstwa. Właściciel firmy w oparciu o taki spis może dowiedzieć się, czy jego działalność jest opłacalna, lub na jakim etapie wymagane są działania naprawcze.
Ponadto inwentaryzacja środków trwałych może zmniejszyć wartość nałożonego podatku oraz bardzo pomóc w restrukturyzacji firmy lub w jej sprzedaży. Informacje zawarte w takim spisie powinny być rzetelne i zgodne z prawdą.