Skip to content Skip to footer

Letnie półkolonie

Coraz większymi krokami zbliża się kolejny rok, w którym już niedługo minie okres zimowy i każde dziecko będzie oczekiwało z utęsknieniem na rozpoczęcie lata, a co z tym idzie wakacji.
Niestety, bardzo często pomysły na wakacje które oferują dorośli nie idą w parze z tym czego pragnie dziecko.Jakie może być rozwiązanie problemu? Doskonałą opcją są półkolonie, dzięki czemu zarówno rodzice jak i dzieci są w stanie osiągnąć kompromis.

Półkolonie? Ale czy to ma sens?

Dla wielu osób półkolonie są niezwykle kontrowersyjnym pomysłem, gdyż wymagają one rozstania z dzieckiem na dłuższy bądź krótszy okres czasu. Półkolonie są doskonałą lekcją odpowiedzialności dla dzieci, które uczą się współpracy i samodzielności jak i lekcją dla rodziców, którzy nie zawsze chcą dostrzec iż ich dzieci powoli wkraczają w dorosłe życie i podejmuje pierwsze, poważne decyzje, które w większym bądź mniejszym stopniu będą rzutować na dalsze życie dziecka w przyszłości.Wybierając półkolonie, zgodnymi z zainteresowaniami dziecka, dajemy możliwość wywołania najcenniejszej rzeczy, jaką można otrzymać od drugiej osoby – jest nią uśmiech, który może rozpromienić nawet najgorszy dzień i sprawić iż szczęście dziecka udzieli się nawet rodzicowi.

Za co dzieci uwielbiają półkolonie?

Młodsze jak i nieco starsze dzieci podczas kolonii mogą poznawać wiele osób co może przełożyć się na długoletnie przyjaźnie jak i pierwsze stany zakochania, w którym dzieci będą czuły się wyjątkowo.Nie należy zapomnieć iż wybór i tematyka półkolonii powinna być omówiona z dzieckiem, które będzie w niej uczestniczyć. Postawienie jej przed faktem dokonanym, jaką jest wybór kolonii bez wcześniejszej rozmowy może spowodować smutek i żal dziecka do rodziców, co może mieć różne konsekwencje.

Oprócz przyjaźni, każde dziecko może spędzić czas tak jak lubi. Na wielu półkoloniach opiekunowie wymyślają różne gry jak i zabawy, sprawiając iż program półkolonii nieustannie się zmienia, dzięki czemu nawet najprostsza półkolonia może być wyjątkowym doświadczeniem w życiu rodzica jak i dziecka. Największą zaletą jest odwiedzenie miejsc i emocje, które będą z nimi związane przez wiele lat. Bardzo często nawet dorośli mają takie miejsca, do których uwielbiają wracać z sentymentem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju