Skip to content Skip to footer

Latarnie w ogrodzie

Latarnie w ogrodzie

Cudowny, tajemniczy wzbudzający zazdrość ogród – marzenie posiadaczy domów posadowionych na większych działkach. Ogród pełen wspaniałych roślin, z ciekawą i funkcjonalną, dobrze zaprojektowaną i wkomponowaną w przestrzeń małą architekturą.
Niezaprzeczalnie jednym z ważniejszych elementów tejże architektury powinno być nowoczesne oświetlenie zewnętrzne. Do tego celu najlepiej nadają się lampy ogrodowe nowoczesne, wysokie – własne latarnie wokół domu.

Kiedyś było jakoś inaczej

Tradycje polskich domów szlacheckich – dworów i dworków, to tradycje urządzania pięknych ogrodów wokół posesji. Ogrody podzielone na część użytkową – warzywniak i sad oraz na część wypoczynkową z kwiatami, fontannami, ławeczkami, altanami przez większą część roku stanowiły miejsce, w którym podczas dobrej pogody skupiało się życie mieszkańców i gości dworu.Współczesne polskie przydomowe ogrody nieczęsto zachęcają do wypoczynku. Sztampowe nasadzenia takich samych roślin, nieestetyczne meble ogrodowe a nade wszystko brak odpowiedniego oświetlenia terenu z całą pewnością nie sprzyjają poprawie estetyki i funkcjonalności otoczenia domu.

Oświetlenie nie tylko dla ozdoby

Zaprojektowane i posadowione we właściwych miejscach lampy ogrodowe wysokie to niezwykły akcent znacznie poprawiający wygląd ogrodu. Oświetlenie trawników czy ścieżek służy jednak nie tylko ku ozdobie – to bardzo istotny element bezpieczeństwa całej posesji. Światło latarni to informacja dla potencjalnych intruzów, że właściciele są w domu i czuwają a wchodzący na teren przydomowy mieszkańcy lub ich goście mogą stąpać wygodnie i bezpiecznie po dobrze oświetlonych ścieżkach czy podjazdach.

Zanim rozbłyśnie światło

Decydując się na nowoczesne oświetlenie zewnętrzne powinniśmy wybrać lampy ogrodowe wysokie, które zapewnią spełnienie wszystkich oczekiwań co do ich funkcji a ponadto będą to urządzenia służące nam przez wiele lat. Wymiana oświetlenia na nowe nie jest ani łatwa ani przede wszystkim tania – stąd warto zrobić dobre rozeznanie w ofercie rynkowej.Lampy ogrodowe nowoczesne w swojej zawartości technologicznej mogą mieć zarówno współczesny design, ale wśród sprzedawanych latarń ogrodowych można znaleźć pojedyncze, podwójne lub potrójne lampy w stylu retro. Do produkcji oświetlenia zewnętrznego używany jest niedrogi plastik czy aluminium, jednak ze względu na coraz częstsze w naszym klimacie pogodowe sensacje i anomalie lepiej postawić w ogrodzie latarnię solidną wykonaną ze stali lub z drewna, posadowioną na mocnej betonowej podstawie.