Skip to content Skip to footer

Kupując czajnik elektryczny

Do niedawna w kuchniach królowały głownie czajniki tradycyjne, stawiane na kuchenkach. Od pewnego jednak czasu coraz większą popularność zaczynają zdobywać czajniki elektryczne. Nie ma się co dziwić. Mają one wiele zalet i wyprzedzają czajniki tradycyjne o całe lata świetlne.

Zalety czajników elektrycznych

Najważniejszą zaletą czajników elektrycznych jest szybkość gotowania wody. W porównaniu z czajnikiem tradycyjnym, ta sama ilość wody gotuje się nawet kilkukrotnie krócej. Jeśli dodać do tego fakt, że czajnik elektryczny zużywa naprawdę niewielkie ilości energii, to jego przewaga jest niezaprzeczalna.

Po drugie, czajniki elektryczne znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości. Czajniki tradycyjne od środka pokrywają się kamieniem i osadami, skąd trudno je usunąć ze względu na ograniczony dostęp. Czajnik elektryczny wystarczy raz na jakiś czas odkamienić, by wciąż wyglądał od środka jak nowy.

Modne czajniki elektryczne szklane

Czajniki elektryczne szklane są nie tylko praktycznym urządzeniem, ale również niebanalną dekoracją kuchni. Pod względem wyglądu biją na głowę czajniki wykonane z plastiku, tworzywa sztucznego, metalu czy ceramiki. Są przeźroczyste, co w połączeniu z kolorowym oświetleniem daje piękny efekt. Czajniki elektryczne szklane doskonale wyglądają na kuchennym blacie, są lekkie. Ich jedyną wadą jest fakt, że mocno nagrzewają się podczas pracy.

Jaki czajnik wybrać?

Wybierając czajniki elektryczne szklane, bądź też wykonane z innego materiału, trzeba wiedzieć, na jakie parametry zwracać uwagę.

Pierwszym z nich jest pojemność czajnika. Im więcej osób będzie z niego korzystało, tym większa powinna ona być. Przykładowo, dla pięcioosobowej rodziny, minimalna pojemność czajnika to 1250 mililitrów. Warto pamiętać, że każdy czajnik ma także wskaźnik minimalnej ilości wody, jaka musi się w nim znaleźć podczas gotowania. W niektórych modelach jest to aż pół litra, w innych zaledwie 100 mililitrów.

Jeśli chodzi o rodzaj grzałki, na sklepowych półkach coraz rzadziej spotkać można czajniki ze spiralną grzałką. Wszystko dlatego, że jest ona mało praktyczna. Co prawda, gotuje wodę szybciej niż grzałka płaska i jest nieco cichsza w pracy, ale jednak bardzo często pokrywa się trudnym do usunięcia kamieniem. Czajnik ze spiralną grzałką ciężko jest przez cały czas utrzymać w stanie nienagannej czystości.

Czajniki elektryczne szklane kupisz na cookstore.pl