Skip to content Skip to footer

Najważniejsze warunki wynajmu autokaru

Z wynajmu autokarów korzystają firmy przewozowe i osoby prywatne. Doskonale sprawdzają się one w każdej sytuacji, gdzie potrzeba transportu dla wielu osób. Firmy oferujące wynajem autokarów mogą wypożyczyć pojazd zarówno na jeden dzień, jak i nawet na kilka miesięcy. Wiele zależy od konkretnych warunków w firmie. By współpraca między wypożyczalnią a jej klientem układała się bezproblemowo, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad.

Zwrot pojazdu

Umowa pomiędzy wypożyczalnią autokarów a jej klientem wyraźnie zaznacza, do kiedy jest ona zawarta. Autokar musi być więc zwrócony dokładnie wtedy. Nie może być mowy o żadnych opóźnieniach, chociaż teoretycznie każda firma oferująca wynajem autokarów może zakładać mały poślizg. Nie może on jednak wynosić więcej niż godzinę czy dwie.

Jeżeli będzie większy, na najemcę może być nałożona kara uwzględniona w regulaminie. W przypadku braku kontaktu przez kilka godzin, kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że auto zostanie przetrzymane dłużej, wypożyczalnia zgłasza taką sprawę na policję.

Odbiór auta z firmy

Firmy świadczące wynajem autokarów bardzo dbają o ich stan techniczny i czystość. Pojazd musi być więc pod tym względem oddany w takim samym stanie, w jakim został wypożyczony. Nie wolno niszczyć i brudzić jego wyposażenia. Przed oddaniem należy także zatankować pojazd, jeżeli klient nie zdąży tego zrobić, firma świadcząca wynajem autokarów pobierze opłatę za paliwo.

Autokar można odebrać z firmy je wynajmującej, ale jeżeli przedstawiciel umówi się inaczej z klientem, pojazd może zostać podstawiony także w inne miejsce. Wszystkie takie szczegóły muszą być jednak zawarte w umowie.

Regulamin wypożyczalni autokarów

Każda firma wynajmująca autokary ma swój wewnętrzny regulamin. Z reguły prawie wszystkie firmy mają podobne uzgodnienia ogólne, ale żeby nie doznać niemiłej niespodzianki, przed podpisaniem umowy trzeba się dokładnie zapoznać z regulaminem.

Będzie on również dołączony do umowy, więc w każdej chwili można do nie zerknąć, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości na temat użytkowania autokaru. W razie pytań również można skontaktować się bezpośrednio z wypożyczalnią. Nie wolno działać na własną rękę, szczególnie w obliczu problemów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Emilbus – przewozy autokarowe