Skip to content Skip to footer

Kuchnia z wyspą czy z barkiem?

Kuchnie otwarte na salon to od kilku lat bardzo popularne rozwiązanie. Połączenie przestrzeni daje efekt przestronności, który ma bardzo dobry wpływ na wygląd mieszkania. Czy otwarta kuchnia ma same zalety?

Kuchnia otwarta – zalety i wady

Niekwestionowaną zaletą kuchni otwartej na salon jest powiększenie przestrzenie. Mieszkanie wydaje się bardziej przestronne, często jaśniejsze. Nie jest to jednak rozwiązanie korzystne dla osób, które mają problem z natychmiastowym sprzątaniem po posiłkach. Kuchnia, która przeważnie jest oddzielona tylko symbolicznie od pokoju bufetem bądź wyspą jest widoczna w całej okazałości z salonu. Bałagan, który w niej jest również jest widoczny. I to jest zasadniczy minus kuchni otwartej na salon.

Meble kuchenne na wymiar w Poznaniu, które mogą zasłaniać kuchnię bufetem, czy wyspą nie ukryją rozgardiaszu całkowicie. Kolejnym problemem otwartych kuchni są zapachy, które rozchodzą się po całym mieszkaniu. Kuchnia zamknięta chociaż częściowo chroniła mieszkanie przed uciążliwymi zapachami. W tej sytuacji nic nie zatrzyma zapachów.

Wyspa czy barek?

Zamawiając meble kuchenne na wymiar w Poznaniu trzeba podjąć decyzję jak oddzielić kuchnię od salonu. Wyspa bądź bufet mają chociaż częściowo zaznaczyć nam, gdzie jest strefa kuchenna, a gdzie wypoczynkowa.

Wyspa jest korzystnym rozwiązaniem, gdy mieszkanie jest na tyle małe, że nie będzie gdzie ustawić stołu. Wyspa jest na tyle wygodna, że spożywanie posiłków w niewielkich rodzinach będzie przy niej możliwe.

Barek jest rozwiązaniem, które zajmuje mniej miejsca niż wyspa, dzięki temu dobrze wygląda w małych mieszkaniach. Jest również wysoki, co ma swoje dobre strony, gdyż chociaż częściowo może zakryć nieporządek, który jest w kuchni.

Minusem barku jest to, że spożywanie przy nim posiłków nie należy do najwygodniejszych. Wysoki barek wymaga ustawienia przy nim hokerów. Bardzo często są to bardzo efektowne krzesła, niestety nie należą do najwygodniejszych. Barek świetnie sprawdzi się na szybką kawę, ale nie długi, rodzinny posiłek.

Zamawiając meble kuchenne na wymiar w Poznaniu musimy przede wszystkim określić funkcję jaką będzie sprawowała wyspa bądź bufet. Ważna jest również ilość miejsca, którą możemy przeznaczyć na bufet, czy wyspę. Mając stół, przy którym będziemy spożywali posiłki możemy skupić się na estetyce rozwiązania, w przeciwnym wypadku decydująca powinna być funkcjonalność.