Skip to content Skip to footer

Jak wykorzystać potencjał graficznych wyświetlaczy LCD w transporcie?

W związku z tym, że wyświetlacze LCD graficzne to bardzo wszechstronne konstrukcje, ich zastosowanie również jest szerokie. Często wykorzystuje się je np. w transporcie, jako m.in. tablice informacyjne dla busów i autobusów. Czym powinny się wyróżniać modele przeznaczone do takich zastosowań?

Maksymalna ochrona

Środki transportu zbiorowego muszą często poruszać się w bardzo trudnych warunkach pogodowych. Dlatego przeznaczone dla nich wyświetlacze LCD powinny wyróżniać się bardzo dużą odpornością na działanie różnych czynników atmosferycznych. Mowa tu oczywiście o niskiej temperaturze, dużej wilgotności, a także o silnym zapyleniu.

Typowy moduł LCD przeznaczony do zastosowań transportowych składa się m.in. ze specjalnego panelu LCD (świetlnego), a także z dodatkowej warstwy ochronnej. Dzięki niej struktura tych diod jest dodatkowo zabezpieczona również przed mechanicznymi oddziaływaniami zewnętrznymi.

Duży kąt obserwacji

Przeznaczone dla busów i autobusów wyświetlacze LCD graficzne wyróżniają się bardzo dużym kątem obserwacji. Dzięki temu mogą one przedstawiać dane w sposób czytelny i to dla szerokiego grona odbiorców. Warto zauważyć, że obraz ten powinien być czytelny nawet wtedy, gdy bez przerwy się przewija.

Na duży kąt obserwacji graficznych wyświetlaczy LCD ma wpływ wiele czynników, w tym konstrukcja modułu. Został on zaprojektowany tak, aby kąt widzenia wynosił co najmniej 178 stopni. Każdy, kto choć trochę interesuje się tematem wie, że taki kąt widzenia posiadają m.in. szerokokątne telewizory LCD.

Widoczność w każdych warunkach

Dużą zaletą wykorzystywanych w transporcie wyświetlaczy LCD graficznych jest możliwość odczytania wyświetlanych na nich danych w każdych warunkach. Mowa tu zarówno o zamgleniu, jak i o bezpośrednim oddziaływaniu promieni słonecznych (spoglądanie pod światło). Dzięki temu sprawdzają się one nawet w trakcie słonecznych dni.

Podsumowując, wyświetlacze LCD graficzne wykorzystywane jako np. tablice informacyjne w busach lub w autobusach, to świetny sposób na wykorzystanie ich niezwykłego potencjału. Dzięki temu przysłużą się one zarówno firmom transportowym, jak i ich kierowcom. Co więcej, będą one wiarygodnym źródłem danych dla samych pasażerów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.pl