Skip to content Skip to footer

Ile zarabiają nianie?

Niania? A dlaczego nie? Coraz więcej rodziców decyduje się na wynajęcie niani. Dlaczego staje się to tak popularne? Tutaj bowiem chodzi głównie o chęć zarobku większej sumy pieniędzy. Jak można się domyślić, jest to dość specyficzny zawód. Co warto o nim wiedzieć i ile zarabiają nianie w Polsce i na świecie?

Niania jako zawód dla cierpliwych

Nianie zatrudniane są coraz częściej. Nic w tym dziwnego. Rodzice chcą bowiem jak najszybciej udać się do pracy i zarabiać pieniążki. Oczywiście nie oznacza to, że dziecko powinno się zostawić z nianią już po kilku miesiącach od dnia narodzin. Kontakt malucha z matką jest bowiem niezwykle ważny. Specjaliści jednak wcale nie twierdzą, że zatrudnienie niani dla dwuletniego dziecka jest czymś złym.

Jak można się domyśleć, niania jest zdecydowanie bezpieczniejszą opcją, niż zostawienie dziecka w żłobku. Tutaj jedna osoba dorosła musi opiekować się jednym dzieckiem, a nie ogromną ilością maluchów.

Ile zarabia niania?

Skoro jest to tak trudny i odpowiedzialny zawód, to łatwo można się domyśleć, że nianie powinny zarabiać całkiem spore pieniądze. Czy tak jest? Otóż w Polsce niania średnio zarabia około 2500 tysiąca złotych miesięcznie. Czy jest to dużo? Można powiedzieć, że nie najgorzej. Czasami zarobki te mogą dochodzić do 3000 tysięcy. Ile zarabia niania za granicą?

Oczywiście sytuacja za granica wygląda całkiem inaczej. Tam zarobki są zdecydowanie wyższe, a nianie zarabiają około 25 złotych za godzinę. Łatwo można zatem policzyć, że miesięczne wynagrodzenie jest zdecydowanie wyższe.

Niania jako zawód

Bycie nianią jest wbrew pozorom trudne. Co powinna posiadać osoba, która chce pracować z dziećmi? Przede wszystkim musi być to osoba niezwykle cierpliwa i spokojna. Dzieci bowiem nie rozumieją, co jest złe.

Kreatywność również będzie bardzo przydatna. Czasami konieczne jest wymyślanie najróżniejszych zabaw, które mają na celu zajęcie malucha. Umiejętność zabawy z dzieckiem będzie także wskazana. Liczy się bowiem dobre podejście do malucha. Oczywiście najważniejszą kwestią jest tutaj ogromna odpowiedzialność. Rodzice zostawiając dziecko z nianią są pewni, że nic złego się mu nie stanie. Obowiązkiem niani jest zatem opieka nad maluchem i nie spuszczanie go z oka. A to wymaga czasem niezwykłej cierpliwości.

Wiele osób uwielbia pracę z dziećmi, ale nie planuje pracować w szkole. Niania jest zatem zawodem wręcz idealnym. Opieka nad maluchem może być czystą przyjemnością, o ile ma się odpowiednie podejście do dziecka. Maluchy czy starsze dzieci wymagają bowiem takiej samej uwagi.