Skip to content Skip to footer

Upadłość konsumencka osób fizycznych: czy to coś dla Ciebie?

Czas pandemii postawił wiele osób przed wyzwaniami, w tym finansowymi. Borykamy się nie tylko z wirusem, ale także z utratą pracy, a co za tym idzie – po prostu z bankructwem. Czy upadłość konsumencka osób fizycznych to coś dla Ciebie? Podpowiadamy.

Dla kogo przeznaczona jest upadłość konsumencka osób fizycznych?

Od 24 marca 2020 r. weszły w życie nowe przepisy, które umożliwiają złożenie wniosku o upadłość konsumencką osób fizycznych nie tylko konsumentom, ale także jednoosobowym przedsiębiorcom. Dużą, ważną zmianą jest to, że wniosek o upadłość konsumencką osób fizycznych może być także zatwierdzony przez sąd, gdy osoba zaciągnęła długi z winy umyślnej, lub wskutek rażącego niedbalstwa. Jest to dobra informacja dla osób, które nie straciły pracy, np. z powodu pandemii, ale zaciągnęły długi na długo przed nią, i teraz nie potrafią sobie z nimi poradzić. Upadłość konsumencka Warszawa pomoże Ci wyjść z kłopotów.

Z czym się wiąże złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej?

Kłopoty finansowe w postaci ogłoszenia upadłości konsumenckiej wiążą się z możliwością zlicytowania domu, lub mieszkania, a także pojazdów mechanicznych. Sąd jednak może orzec zatrzymanie przez upadłego równowartości środków, niezbędnych do wynajmu standardowego lokalu mieszkalnego w danej gminie, na okres do 24 miesięcy. Nie można poddać egzekucji także urządzeń AGD, niezbędnych do normalnego funkcjonowania gospodarstwa domowego, jak np. lodówka.Opłata od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej wynosi 30 zł. Dodatkowo, jeżeli boisz się sam wypełnić wniosek, możesz skorzystać z pomocy prawnika, ale trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Bankructwo nie musi być przykre! Upadłość konsumencka Warszawa – sprawdź sam!

Co zyskasz składając wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka osób fizycznych daje przede wszystkim oddłużenie. Część, lub wszystkie długi mogą zostać umorzone przez sąd, jeżeli uzna on, że brak jest jakichkolwiek składników majątkowych pozwalających na spłatę wierzycieli. Jeżeli sąd uzna winę, lub rażące niedbalstwo upadłego, postępowanie oddłużeniowe może potrwać nawet do 7 lat. W innych przypadkach jest krótsze. Jeżeli nadal masz wątpliwości, lub wahasz się, czy składać wniosek, skorzystaj z fachowej pomocy – upadłość konsumencka Warszawa.