Skip to content Skip to footer

Grzyby na wiele sposobów

Wielkimi krokami zbliża się sezon na różnego rodzaju grzyby. Już pod koniec kwietnia w lesie można szukać czerwoniaków, a kurek w maju. Polska kuchnia jest bardzo bogata w dania z dodatkiem grzybów. Mogą one być również podane jako samodzielne danie. Jakie potrawy z ich użyciem jadają Polacy, postaram się odpowiedzieć w dalszej części.

Najbardziej cenione grzyby w polskiej kuchni

Jadalnych gatunków grzybów jest w Polsce mnóstwo. Jeśli chcemy nazbierać ich samodzielnie, musimy doskonale znać się na nich. Nie wystarczy atlas grzybów, potrzebne jest duże doświadczenie, zwłaszcza w przypadku gatunków z blaszkami. Nie mając wiedzy i doświadczenia, można pomylić je z trującymi.

Każdy człowiek ma inny smak i preferencje odnośnie do grzybów. Na pewno jednak za jednego z najbardziej cenionych trzeba uznać prawdziwka. Nie ustępują mu w smaku rydze i kurki. Jajecznica z kurkami to wręcz genialne danie naszej kuchni. Lubimy także smaczne podgrzybki marynowane w occie. Pięknie pachną one lasem, a do tego są niedrogie. Prawdziwki także można marynować, najlepiej małe grzybki.

Świetne do dań z dziczyzny

Dania z różnego rodzaju mięsa z dzikich zwierząt są bardzo kosztowne. Jeśli nie jesteśmy myśliwymi za dobrej jakości mięso np. z dzika, musimy słono zapłacić. Dodając grzybów do dziczyzny, uzyskamy niepowtarzalny smak, na który warto wydać pieniądze. Sosy myśliwskie można zjeść tylko w porządnych restauracjach. Jako dodatek do pieczeni z mięsa dzikich zwierząt można podać smaczne podgrzybki marynowane w occie. Dzięki takiemu zastosowaniu można świetnie przełamać smaki.

Jeśli chcemy takie danie przyrządzić w domu, to dziczyznę możemy zastąpić zwykłą wieprzowiną. Takie domowe danie również będzie doskonałe, jeśli tylko będziemy ściśle trzymać się przepisu. W internecie można znaleźć nie ich mnóstwo. Na blogach kulinarnych można też obejrzeć filmy instruktażowe, jak krok po kroku przygotować takie danie z użyciem grzybów.

Mnóstwo możliwości zastosowania

Wszystkie grzyby jadalne można przyrządzać na wiele sposób. Rydze usmażyć na maśle z cebulką. Dodając octu w odpowiednich proporcjach z wodą, można przygotować wiele słoików smacznych podgrzybków marynowanych w occie. Możliwości jest bardzo dużo. Zupa grzybowa także jest dobrym pomysłem.

Grzyby nie zawierają żadnych kalorii. Niepowtarzalne walory smakowe to główny powód ich stosowania w kuchni polskiej. Poszczególne gatunki różnią się w smaku dosyć znacząco. To jakie grzyby zastosujemy do przygotowania, zależy od gustu. Do wyboru mamy wiele rodzajów.