Skip to content Skip to footer

Endokrynologia to wszechstronna specjalizacja

Hormony to substancje, które wydzielane są do organizmu w relatywnie niewielkich ilościach, jednak posiadają wielką siłę oddziaływania. Zaburzona gospodarka tych potrzebnych substancji może powodować rozliczne problemy i prowadzić do groźnych chorób. Umiejętności rozpoznania i leczenia posiada lekarz endokrynolog Katowice.

Choroby związane z wydzielaniem wewnętrznym

Układ endokrynny to sprawnie funkcjonująca część organizmu. Wpływa na wiele procesów toczących się w organizmie, począwszy od mózgu a skończywszy na elementach układu rozrodczego. Jednak styl życia, obciążenia genetyczne oraz zaawansowany wiek mogą stanowić czynniki osłabiające sprawne funkcjonowanie systemu dokrewnego. Stąd już tylko krok do rozwoju chorób.

Prowadzenia leczenia stanów chorobowych wynikających z powyższych przyczyn podejmuje się lekarz endokrynolog Bielsko Biała. Tyreologia jest jedną ze specjalności w ramach endokrynologii. To dział, którego zainteresowaniem jest praca tarczycy. Nadczynność tarczycy objawia się przemęczeniem, utratą masy ciała, częstoskurczem serca, drżeniem, nerwowością. Często owe dolegliwości mają podłoże autoimmunologiczne, jak choroba Gravesa-Basedowa.Z kolei niedoczynność tarczycy objawia się zaburzeniem rytmu serca, bólami głowy, sennością. Kobiety, które cierpią na to niedomaganie, muszą liczyć się z zaburzeniem miesiączkowania, a także niestety wczesnymi poronieniami. Typową przypadłością kobiet po 45. roku życia jest choroba Hashimoto, także o podłożu hormonalnym, autoimmunologicznym.

Nie tylko tarczyca

Endokrynolog Bielsko Biała zajmuje się nie tylko chorobami tarczycy. Hormony obecne są w całym organizmie i są wydzielane w różnych częściach ciała. Często spotykane są choroby nadnerczy. Najczęściej można spotkać się z zespołem Cushinga, który zaburza pracę układu hormonalnego i powoduje niepokojące objawy, takie jak: odkładanie się w nietypowych miejscach tkanki tłuszczowej, sinoczerwone rozstępy m. in. w okolicach brzucha lub bóle kostno-stawowe. Częstą konsekwencją rozwoju tego zaburzenia jest cukrzyca oraz silne nadciśnienie. Obserwując powyższe, nasilone objawy, warto wybrać się na konsultacje, które prowadzi endokrynolog Katowice. Należy pamiętać, że to wykształcony specjalista, który pomoże rozwiać wątpliwości pacjenta lub rozpocznie prawidłowo ukierunkowane leczenie.