Czasami nie doceniamy naturalnych sposobów na wspomaganie organizmu, czy walkę z dolegliwościami ze strony organizmu. Warto bliżej przyjrzeć się właściwościom, jakie posiada dziurawiec pospolity, ponieważ oprócz spektakularnego wyglądu ma szerokie zastosowanie w medycynie.
Czym jest dziurawiec pospolity?
Dziurawiec pospolity, inaczej dziurawiec zwyczajny jest byliną, czyli rośliną o łodydze u dołu drewniejącą, żyjącą dłużej niż dwa lata, która daje nasiona wielokrotnie. Należy do roślin zielnych, które wykazują właściwości lecznicze.
Dziurawiec zastosowanie ma wszechstronne. Jest ceniony przede wszystkim z uwagi na swoje właściwości antyseptyczne, kojące nerwy, a także przez wygląd, gdyż jego spektakularna prezentacja sprawia, że może być również rośliną ozdobną.
Zastosowanie
Jak zostało wspomniane, dziurawiec ma wszechstronne działanie. Przede wszystkim, przemywając rany naparem z rumianku, możemy spodziewać się przyspieszenia gojenia się ran. Dzieje się to z uwagi na antyseptyczne właściwości tej rośliny.
Co więcej, spożywanie naparu z dziurawca wspomaga układ nerwowy, pomaga zaleczyć stany depresyjne oraz jest pomocny w nawracających atakach paniki.
Innymi schorzeniami, na które jest w stanie zaradzić dziurawiec, są wzdęcia oraz biegunki. Dziurawiec zwyczajny działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, toteż sprawdzi się idealnie jako antidotum na wymienione dolegliwości.
Z mniej standardowych zastosowań – Dziurawiec pospolity działa wspomagająco na choroby związane z niedoborem pigmentu, takie jak bielactwo. Przy takich schorzeniach dziurawiec stosuje się zewnętrznie, jak i wewnętrznie – jako swoistą maść bądź płyn na zmienione miejsca, a także jako napar podawany doustnie.
Dziurawiec kiedy zbierać?
Wiele osób zastanawia się wybierając dziurawiec kiedy zbierać tę roślinę. Najprostszą odpowiedzią jest, że dziurawiec warto zrywać w okresie jego kwitnienia, czyli w okresie od czerwca do najczęściej sierpnia bądź września.
Istotnym pytaniem jest także to, gdzie warto rwać dziurawiec? Ta roślina porasta głównie trawiaste łąki oraz pola, co więcej można jej skupiska spotkać również na skrajach lasów. Zatem najlepszym wyborem będzie udanie się właśnie w wymienione miejsca.