Skip to content Skip to footer

Co to jest folia stretch i do czego służy?

Folia stretch to bardzo rozciągliwa i wytrzymała folia służąca do owijania różnego rodzaju towarów, które zostają gdzieś wysyłane. Ma ona swoje zastosowanie w branży transportowej, ale także w gospodarstwach domowych.

Producent folii stretch

Stretch producent wytwarza ja z tworzywa sztucznego, jakim jest polietylen, który można połączyć z alkenami, jakimi są okten, heksen oraz buten. Alkeny zapewniają folii wytrzymałość oraz rozciągliwość.

Producent folii stretch może wytwarzać ją dwiema metodami, którymi są:
– rozdmuchiwanie – nazywane metodą „blow”, która polega na rozpuszczeniu żywicy i rozdmuchaniu jej w kierunku maszynowym i poprzecznym. Etapem końcowym tej metody jest schłodzenie folii przy użyciu schłodzonego powietrza. Proces „blow” jest czasochłonny i wpływa na wyższą cenę gotowej folii,
– metoda CAST – metoda ta polega na rozlaniu roztopionej żywicy do specjalistycznej formy, która jest rozciągana przy użyciu maszyn, a na końcu schładzana przez wytłaczarki. Metoda ta jest szybka i wydajna, dzięki czemu wyprodukowana folia jest tańsza. Stretch producent wykorzystuje do produkcji folii tą metodą polietylen oraz domieszki tworzyw sztucznych. Metoda ta umożliwia produkcje kolorowej folii stretch.

Zastosowanie folii stretch

Folia używana jest w transporcie, firmach kurierskich, a także w życiu codziennym w gospodarstwach domowych. W transporcie folia ta stosowana jest do pakowania przesyłek, ponieważ jest ona bardzo elastyczna i wytrzymała. Ponadto folia ta jest termoizolacyjna, co oznacza, że jest odporna na działanie warunków atmosferycznych. Folia chroni zapakowane przedmioty przed uszkodzeniem oraz zabrudzeniami. Kolorowe folie pozwalają na ukrycie przewożonych przedmiotów przed wzrokiem niepożądanych osób. Folia w gospodarstwach domowych może być stosowana do zabezpieczenia przedmiotów przechowywanych, np. w garażu lub na strychu. Używana jest też do zabezpieczania pojemników z jedzeniem wkładanych do lodówki w celu uniknięcia przechodzenia innymi zapachami, a także do ochrony stołu podczas wyrabiania ciasta lub malowania pierniczków. Folia stretch może być używana do zabezpieczenia mebli oraz innych elementów domu podczas malowania lub drobnych prac remontowych.