Posiadacze sporej ilości gotówki, szacowanej na miliony złotych zastanawiają się, w co zainwestować pieniądze, by nie tylko były one bezpiecznie ulokowane. Zależy im także na tym, aby inwestycja przynosiła zysk. Nie od dziś jednak wiadomo, że największe zyski przynosi to, w co się sporo włożyło. Ciekawą opcją są działki komercyjne w dobrych lokalizacjach. Na nich można zbudować dochodowy interes. W jaki sposób?
Gdzie poszukiwać działki?
Co prawda podaż na działki komercyjne, również w aglomeracji śląskiej, jest niezwykle wysoka i znalezienie ziemi pod interes nie jest proste, jednakże wciąż można znaleźć ciekawie usytuowane połacie w dobrej cenie. W tym celu trzeba na bieżąco przeszukiwać Internet, zwłaszcza lokalne portale sprzedaży nieruchomości, jak też strony agencji nieruchomości działające na Śląsku.
Ponadto można samodzielnie udać się w poszukiwaniu upragnionego kawałka ziemi. Może się tak zdarzyć, że jakaś działka komercyjna czeka na kupca, jednakże nie zostało to oficjalnie ogłoszone. Co zrobić z taką ziemią? Niektórzy lokują w niej kapitał i czekają, aż po kilku latach zdrożeje. Jest taka szansa, gdyż obecne tendencje wskazują na to, że co roku nieruchomości drożeją o około 2%.
Jak wykorzystać działkę?
Jeżeli jednak mamy większą ilość wolnych środków niż tylko te na zakup działki komercyjnej, warto pomyśleć o rozwoju własnego biznesu. Oczywiście w takim wypadku trzeba zakładać, że udać się może tylko rozwój przedsiębiorstwa, na którego usługi jest popyt w konkretnym rejonie aglomeracji śląskiej. Jeśli wziąć na przykład pod uwagę sklep spożywczy, to do jego stworzenia wystarczy stosunkowo mała i niedroga działka, jednakże są także inne aspekty.
Musi być ona położona w mieście lub mniejszej miejscowości, by przynosić duże zyski Ponadto trzeba wziąć pod uwagę konkurencję w postaci innych sklepów. Jeżeli kupimy działkę komercyjną pomiędzy miejscowościami, sklep spożywczy szybko może zacząć przynosić straty. To tylko kilka elementów całego przedsięwzięcia, które trzeba uwzględnić.
Inne możliwości
Działki komercyjne w mieście są także chętnie wykorzystywane na budowę sklepów z innej branży niż spożywcza. W takim wypadku również trzeba trafić w niszę. Na przykład, czy w danym rejonie w aglomeracji śląskiej brakuje jakiegoś konkretnego sklepu? Przykładem może być drogeria, sklep z dobrym mięsem czy meblami. Trzeba zrobić dokładne rozeznanie rynku.
Co prawda działka komercyjna pod sklep nie musi być duża, ale powstanie na niej nie tylko sam obiekt. Trzeba także uwzględnić parking i miejsce, gdzie odbędą się wyładowania towarów.
Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez GTB Metropolis