Skip to content Skip to footer

Witaminy zaklęte w proszku

Każdy zapewne doskonale wie, jak ważną rolę powinny odgrywać w naszej codziennej diecie owoce oraz warzywa. W szczególności zaś istotne dla naszego zdrowia są warzywa. Oprócz bowiem wielu witamin, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, warzywa zawierają także wiele mikro- oraz makroelementów.

Ciężkie zimowe dni

Generalnie najlepsze są oczywiście świeże warzywa. Niestety nie zawsze mamy je pod ręką. Idealnym przykładem są tutaj okresy zarówno zimy, jak i późnej wiosny czy wczesnej jesieni, kiedy to warzyw nie mamy. Jak odczuwamy skutki braku warzyw? Niestety nieraz dość dotkliwie. Przede wszystkim pojawiają się problemy z włosami, cerą. Następnie zauważamy problemy z układem pokarmowym i odpornością.

Oczywiście możemy próbować wyrównywać niedobory witamin oraz mikro – i makroelementów spożywając przeróżne przetwory oraz warzywa mrożone. Niestety te techniki przechowywania żywności powodują często utratę przez warzywa ich wartości odżywczych. Na szczęście istnieje dzisiaj inne rozwiązanie…

Suszone warzywa – prawdziwa gratka dla zdrowia

Tym alternatywnym rozwiązaniem są suszone warzywa. Co warto o nich wiedzieć? Przede wszystkim warto zrozumieć sam proces suszenia warzyw. To, co jest w nim istotne, to fakt, że odparowana zostaje woda. To zaś powoduje zahamowanie procesów enzymatycznych oraz rozwoju mikroflory bakteryjnej.

A zatem w ten sposób zakonserwowane warzywa nie psują się. Ponadto proces suszenia w żaden sposób nie wpływa na utratę składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego oraz cukrów. W efekcie bardzo mała objętość suszonych warzyw np jedna łyżeczka może dostarczać nam dziennego zapotrzebowania na magnez, potas czy inne pierwiastki.

Pozostałe zalety suszonych warzyw

To jednak nie jedyne dobrodziejstwa, jakie niosą ze sobą suszone warzywa. Otóż należy koniecznie wspomnieć o tym, że charakteryzują się one bardzo intensywnym smakiem i aromatem. Co więcej – w suszonych warzywach odnotowano mniejszą zawartość szkodliwych dla zdrowia azotynów. Ponadto w łatwy sposób można je dodać do wielu potraw.

Lecz właśnie – jaki jest najlepszy sposób podania suszonych warzyw? Otóż generalnie traktujemy je trochę jak przyprawę. Często dodajemy susz z warzyw do przeróżnych zup, sosów, dań mięsnych itp. Jednak należy koniecznie wspomnieć, że na rynku dzisiaj spotkamy wiele warzyw, które zostały poddane procesowi suszenia, W związku z tym warto znaleźć nasze ulubione warzywo albo też to, które zawiera najwięcej pierwiastków, których nam brakuje, a które zostało ususzone i wymyślić z nim jakąś potrawę!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Ogrodnik S.A.