Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto sięgnąć po kosmetyki wegańskie?

Jeszcze kilka lat temu mało kto wiedział, czym jest weganizm, a produkty wegańskie, zwłaszcza kosmetyki, były trudno dostępne. Dziś coraz więcej osób decyduje się na dietę roślinną, a kosmetyki wegańskie cieszą się ogromną popularnością wśród wegan oraz innych osób, którym leży na sercu dobro zwierząt. Jakie są zalety wegańskich kosmetyków?

Kim są weganie?

Weganizm to ruch, którego celem jest ograniczenie krzywdy zwierząt eksploatowanych na potrzeby ludzi. Co to znaczy? Weganie sprzeciwiają się hodowli na mięso, ale również bojkotują produkty odzwierzęce w przemyśle kosmetycznym czy odzieżowym.Podobnie jak wegetarianie, nie spożywają mięsa i nie noszą ubrań ze skóry, a dodatkowo wykluczają ze swojej diety mleko, jaja, sery, a nawet miód. Ponieważ wiele dostępnych w drogeriach kosmetyków zawiera w składzie substancje pochodzące z ciała zwierząt, weganie poszukują alternatyw – kosmetyków oznaczonych jako wegańskie, co do których mają pewność, że powstały bez wyrządzania krzywdy jakiemukolwiek zwierzęciu.

Kosmetyki wegańskie – co to w praktyce oznacza?

Jakie kryteria musi spełnić kosmetyk, by mógł zostać uznany za wegański? Pierwsze dotyczy składu, drugie – sposobu testowania. Kosmetyki wegańskie są produkowane w całości z produktów pochodzenia roślinnego lub syntetycznego. Nie mogą zawierać żadnych składników odzwierzęcych, jak tłuszcz zwierzęcy, barwniki, mleko czy wosk pszczeli. Wykluczone są także substancje testowane na zwierzętach.Także już gotowy produkt nie może być testowany z użyciem zwierząt. Wegańskie kosmetyki powinny być cruelty free, a więc nie tylko nie zawierać substancji pochodzenia zwierzęcego, ale i nie przyczyniać się do eksploatacji zwierząt przez testowanie na nich gotowego produktu kosmetycznego. Większość kosmetyków wegańskich posiada specjalne atesty znanych prowegańskich organizacji, które potwierdzają, że rzeczywiście spełniają ich standardy i mogą być określane jako „vegan”.

Jakie są największe zalety wegańskich kosmetyków?

Kosmetyki wegańskie cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród wegan. Dlaczego?

Po pierwsze, większość ludzi dbając o higienę i urodę, nie chce krzywdzić zwierząt. Wegańskie kosmetyki pozwalają pogodzić zamiłowanie do pielęgnacji z miłością do natury. Są dobre dla ludzi, zwierząt i środowiska.Po drugie, kosmetyki z labelem „vegan” powstają zwykle z naturalnych, organicznych składników, dzięki czemu są wyjątkowo delikatne i bezpieczne. Nie podrażniają, nie wywołują alergii, poleca się je osobom, które mają skłonności do podrażnionej skóry i szukają wysokiej jakości produktów o zrównoważonym składzie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Kosmetykizameryki.pl