Skip to content Skip to footer

Na czym polega fenomen balerinek?

Jeśli komukolwiek zada się pytanie o dowolny model damskiego obuwia, to zdecydowana większość pytanych bez namysłu powie o balerinkach. W cieplejsze dni to je bowiem najczęściej widuje się na ulicach, ponieważ w swojej szafie ma je niemal każda kobieta. Na czym jednak polega ich fenomen? Być może mają na niego wpływ trzy cechy balerinek.

1. Uniwersalność

Balerinki to buty o najprostszym możliwym kroju- ściśle przylegają do stopy, zakrywając część kostki, boki oraz palce i zazwyczaj nie mają podwyższenia. Ich prosta budowa sprawia więc, że baletki to buty, które nie zwracają na siebie uwagi. Są delikatne i lekkie, czym podkreślają subtelność kobiecej stopy, lecz nie dominują całej stylizacji. Dlatego też idealnie wkomponowują się w każdy strój- zarówno w służbowy uniform, jak i pasują do luźnej sukienki na imprezę ze znajomymi.

O tym, jak wielki potencjał drzemie w tym minimalistycznym rodzaju obuwia wiedzieli nawet projektanci tacy jak Coco Chanel i Salvatore Ferragamo, którzy stworzyli kroje balerinek, jakie są modne do dzisiaj. Uniwersalność ich budowy sprawiła bowiem, że powstały ich przeróżne modele, wzory i kolory, wśród których każda kobieta znajdzie coś dla siebie.

2. Wygoda

Kolejnym atutem balerinek jest niezaprzeczalnie komfort, jaki daje ich noszenie. Podobną wygodę zapewniają tylko półbuty albo trampki, które nie zawsze prezentują się schludnie i tak dobrze podkreślają kobiecą delikatność. Wygoda zaś połączona z eleganckim charakterem baletek dodaje każdej kobiecie wdzięku i ujmującego czaru.

Balerinki zazwyczaj są butami na płaskim obcasie, co sprawia, że nie ograniczają one swobody ruchów. Pozwalają więc na pokonywanie dłuższych tras albo przechodzenie po nierównej nawierzchni bez uczucia dyskomfortu, ponieważ ich podeszwa jest stabilną ochroną stopy.

Na ich wygodę wpływa także nieskomplikowana budowa. Balerinki nie zakrywają bowiem całej stopy, dlatego ich noszenie nawet w najbardziej upalny dzień nie powoduje odparzeń. Modele peppe toe (czyli z otwartym palcem) albo kroje posiadające wycięcia w innych miejscach zapewniają zaś jeszcze lepszą cyrkulację powietrza w budzie, dzięki czemu stopa się nie poci.

3. Subtelność

Kluczową cechą w zrozumieniu fenomenu balerinek jest chyba jednak ich delikatny charakter. Kojarzą się one bowiem z butami zwiewnych, eterycznych baletnic, które wirują na scenie – i od których tak naprawdę pochodzą. Przez wieki baletki miały za zadanie jak najbardziej przylegać do stopy, aby wspomagać artystki w tańcu i podkreślać ich lekkie, pełne gracji ruchy. Sprawia to, że dzisiaj balerinki przywodzą na myśl przede wszystkim lekkość, wrażliwość i zmysłowość.

Baleriny są inspirowane jednak nie tylko obuwiem scenicznym, lecz także pantofelkami, jakie kiedyś nosiły księżniczki. Dlatego też jeden z przełomowych modeli w historii balerinek, czyli czerwone buty z kokardką, jakie dla Brigitte Bardot wykonał Repetto nazywały się Cinderella, czyli Kopciuszek. Ich nazwa chyba najlepiej oddaje kobiecy urok, jaki skrywają w sobie balerinki.

Balerinki kupisz na noevision.pl