Skip to content Skip to footer

Jak zorganizować bezpieczną jazdę z przyczepą?

Priorytetem dla każdego kierowcy powinno być zachowanie ostrożności. Wydaje się, że w niektórych sytuacjach jest to wyjątkowo ważne. Pełne skupienie i odpowiednie przygotowanie do jazdy jest wyjątkowo istotne w przypadku kierowców, którzy prowadzą auta z przyczepami.

Bezpieczna przyczepa

Niewątpliwie, nie tylko odpowiedni poziom skupienia i mentalne przygotowanie do jazdy decydują o bezpieczeństwie. Mogą to być bowiem czynniki niewystarczające, jeśli przyczepa nie jest odpowiednio przygotowana. Troska o bezpieczeństwo powinna się zaczynać nie tyle przed jazdą, co nawet przed zakupem przyczepy. Chodzi o wybór bezpiecznego modelu.

Ponadto, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie przyczepy. Mowa tu chociażby o instalacji światła do przyczep. Ważne także jest upewnienie się zawsze, czy przyczepa została porządnie podłączona do samochodu. Inną istotną kwestią jest sprawdzenie jej obciążenia, czy przypadkiem nie jest zbyt duże.

Co ze światłem do przyczep?

Jak już wspomniano, kwestia świateł do przyczep jest dosyć ważna. Jakie powinny one być? Kiedy można stwierdzić, że przyczepa jest dobrze oświetlona? Wiele zależy od tego, jakiego typu przyczepę się posiada. Generalna zasada jest taka, że mała przyczepa może być oświetlona nieco słabiej niż duża.

W przypadku przyczep szczególnie dwa rodzaje świateł są ważne. Pierwsze z nich to tak zwane światła pozycyjne. Drugie natomiast nazywane są światłami odblaskowymi. Oba te typy światła do przyczep powinny być bezwzględnie montowane na każdej przyczepie.

Zawsze trzeba również nieustannie kontrolować stan świateł do przyczep. Rzecz w tym, że lampy czasami mogą przecież ulegać przepaleniu. Możliwe jest tez przypadkowe stłuczenie lampy. W razie zauważenia jakiejkolwiek usterki niezbędne jest natychmiastowe dokonanie wymiany niedziałającego poprawnie światła.

Rozmiar i kolor przyczepy

Wiele osób dba o to, by ich przyczepy były bezpieczne. Ludzie ci kupują odpowiednie światła do przyczep, wymieniają regularnie zużyte części, jednak nie zwracają uwagi na kwestie podstawowe. Rzecz w tym, że mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że to jak dużą i w jakim kolorze przyczepę kupi ma znaczenie jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa.

Sprawa wydaje się tutaj jednak dosyć oczywista. Duże przyczepy są przede wszystkim zdecydowanie cięższe. Poza tym, oczywiście zajmują większy obszar jezdni .Z tego względu. są przyczyną większego zagrożenia. Jeśli zaś chodzi o kolor, problem tkwi w kwestii widoczności przyczepy. Ciemniejsze kolory zwyczajnie trudniej jest dostrzec,. zwłaszcza przy kiepskim świetle.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Unitrailer