Skip to content Skip to footer

Części do maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze należą do bardzo drogiego sprzętu, a części do maszyn rolniczych też najtańsze nie są. Podstawą posiadania sprawnego ciągnika jest regularne serwisowanie i wymiana obowiązkowych płynów, inaczej maszyna bardzo szybko zacznie się buntować i korzystanie z niej stanie się niezwykle uciążliwe.

Części oryginalne

Ta grupa części ma naprawdę sporą grupę zwolenników, którzy nie daliby się namówić na żadne zamienniki. Korzystanie z oryginałów ma oczywiście zalety, jakimi są niezawodność, wysoka jakość materiałów, z których zostały wykonane podczas zaawansowanych technologicznie procesów produkcyjnych.

Jeśli chce się posiadać najlepsze możliwe części do swojego ciągnika należy się w nie zaopatrzyć u producenta, dzięki czemu każda z zakupionych części będzie idealnie dopasowana do posiadanego przez rolnika sprzętu i podczas montażu nie spotka go pod tym względem żadna przykra niespodzianka.

Części zamienne i używane

Jeżeli rolnik chce posiadać koniecznie oryginalne części do swojego ciągnika, ale niestety go na nie nie stać to rozwiązaniem jest zakupienie części z rynku wtórnego. Nie jest to jednak rozwiązanie należące do najbezpieczniejszych – wiąże się z tym ogromne ryzyko.

Przede wszystkim regenerowane części nie zawsze spełniają po procesie regeneracji określone przez producenta maszyny parametry, a do tego ich żywotności funkcjonalność pozostawiają wiele do życzenia. Oprócz tego nigdy nie ma pewności, że części te są faktycznie oryginalne, ponieważ pochodzą z nieznanego źródła.

W wypadku, kiedy nie ma możliwości zdecydowania się na kupno części oryginalnych trzeba zdecydować się na zamienniki, bo są przynajmniej nowe. Niemarkowe części do maszyn rolniczych mogą reprezentować sobą całkiem niezłą jakość, a są przy tym kilkukrotnie tańsze od oryginałów.

Niestety nie są to oryginały, a więc mogą posiadać niewielkie odchylenia od przyjętych norm, ale nie ma się co obawiać – one także poddawane są testowaniu pod ścisłym nadzorem, nie mogą więc spowodować żadnych usterek w ciągniku. Często zamienniki kupowane są także wtedy, kiedy części do posiadanego ciągnika nie są już po prostu produkowane, a właściciel nie zamierza kupić żadnego używanego sprzętu, nawet jeśli będą to tylko części.

Oczywiście warto zastanowić się porządnie przed zakupem jakiejkolwiek części, ale jedno jest pewne – nigdy nie powinno się decydować na zakupienie, nawet do starego ciągnika, części używanych – jakkolwiek dobrze byłyby zregenerowane i odrestaurowane, bo jest to zwyczajnie bardzo niebezpieczne.