Skip to content Skip to footer

Kudzu korzeń

Kudzu to winorośl liściasta o długich, grubych kłączach, owłosionych łodygach i liściach koniczyny. Fioletowe kwiaty są pachnące i pojawiają się w wyprostowanych gromadach o długości 25 centymetrów. Najczęściej stosowane są suszone korzenie bulwiaste, które są używane w ziołolecznictwie, ale czasami także kwiaty. Korzenie są zbierane od października do kwietnia i używane do przygotowywania napojów.

Kudzu root – doskonała roślina

Kudzu zawiera glikozydy, sterole i izoflawony oraz inne substancje. Izoflawony mają właściwości podobne do estrogenów. Wykazano, że substancja pueraryna ma silne właściwości przeciwutleniające, a korzeń ten zawiera bardzo duże ilości tego składnika – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Wiadomo, że kudzu jest stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej od ponad 2000 lat i nadal jest uważany za jedno z 50 najważniejszych ziół w chińskiej medycynie. Korzeń kudzu stosowano jako zioło lecznicze do różnych dolegliwości, takich jak alkoholizm, dusznica bolesna, rak, ból głowy, migrena i wysokie ciśnienie krwi. Ponadto był tradycyjnie stosowany jako środek na biegunkę, łuszczycę, bóle mięśni, niektóre objawy menopauzy i infekcje górnych dróg oddechowych, takie jak zakażenie zatok, przeziębienie i katar sienny.

Kudzu korzeń – perfekcyjna roślina

Chińscy lekarze od wieków stosowali kudzu w formie herbaty jako środek na alkoholizm. Używana herbata nazywa się xing-jiu-ling. Ponadto naukowcy odkryli w roślinie dwa związki – daidzin i daidzeinę, które wpływają na enzymy rozkładające alkohol w wątrobie. Kudzu zawiera kilka substancji chemicznych bardzo podobnych do estrogenu. W Japonii kudzu jest używany zarówno jako żywność, jak i lekarstwo. Łodygi i młode liście można jeść na surowo.

Kudzu root ma bardzo ciekawy smak. Świeże młode pędy mają smak podobny do mieszanki fasoli i orzeszków ziemnych. Kwiaty można gotować i używać do pikli. Korzeń kudzu to roślina, która zdobyła ogromną popularność, dzięki swoim właściwościom leczniczym. Kwiaty kudzu można stosować w postaci herbaty. Kudzu korzeń występuje również w postaci tabletek, które można zakupić w aptekach. W przypadku wszystkich produktów handlowych zawierających zioło należy zawsze przestrzegać instrukcję producenta. Używanie kudzu jako zioła leczniczego jest uważane za bezpieczne i do tej pory nie było doniesień o poważnych skutkach ubocznych z przyjmowaniem tego zioła.