Skip to content Skip to footer

Części do maszyn rolniczych – wybrać oryginał czy zamiennik?

W gospodarstwie liczy się każdy grosz i każdą straconą godzinę. Awaria sprzętu rolniczego to nie lada problem dla jego właścicieli. Wiąże się ona głównie z nieplanowanymi wydatkami i koniecznością serwisowania cennego sprzętu.

Gdzie rolnicy szukają oszczędności?

Decydując się na kupno części maszyn rolniczych ich właściciel staje przed ogromnym dylematem: „Kupić oryginalną część czy używkę?”. Biorąc pod uwagę poziom zaawansowania technicznego współczesnych maszyn rolniczych wielu rolników podchodzi sceptycznie do zakupu części używanych. Decydują się na nie jedynie w przypadku naprawy starszych i zużytych już sprzętów, które wiedzą jak samodzielnie naprawić.

Niedawno pojawiła się jeszcze trzecia opcja – zamienniki. Porównywalnej do oryginału jakości zamiennik potrafi być nawet o 20-40 % tańszy od części oryginalnej. To dużo zmienia, gdyż do ogólnej kwoty wydanej na naprawę należy doliczyć jeszcze montaż części i serwisowanie.

Cena czy jakość?

Kupno części maszyn rolniczych nie stanowi obecnie problemu dla rolników. Korzystają oni zarówno ze sklepów stacjonarnych jak i internetowych.

Głównym problemem i dylematem, nad którym warto się zastanowić przed naprawą sprzętu i kupnem części maszyny rolniczej jest kwestia jakości. Kupując część używaną do nowoczesnego urządzenia – nie wiadomo jak mocno była eksploatowana. Zakup nowej części obarcza rolnika ogromnymi kosztami. Natomiast zamiennik ze względu na inny proces produkcji i różne materiały bywa mniej trwały i wymaga częstszej wymiany. Pomimo tego – właśnie rynek kupna zamiennych części maszyn rolniczych jest tym, który prężnie się rozwija.

Gdzie kupić część?

Oprócz sklepów stacjonarnych rozsianych po całej Polsce na rynku pojawiło się wiele firm oferujących sprzedaż części on-line. Ogromną zaletą tego typu zakupów jest dostęp do różnorodnych ofert sprzedawców, wybranie najkorzystniejszej oferty dla siebie i otrzymanie je czasem już w 24h od zakupu.

Zakupy w sklepach internetowych umożliwiają kupno części maszyn rolniczych w sposób wygodny, bezpieczny i sprawdzony. Przed każdym zakupem warto jednak sprawdzić, jakie opinie krążą wokół danego sprzedającego i czy jakość oferowanych przedmiotów zgadza się z tym, co opisał w ogłoszeniu.

Kupno części maszyn rolniczych powinno być poszukiwaniem przede wszystkim dobrej jakości idącej w parze z przystępną dla rolnika ceną.