Skip to content Skip to footer

Buraki a zdrowie – czy powinny znaleźć się w naszej diecie?

Buraki stanowią jedno z najbardziej znanych i lubianych polskich warzyw. Za ich częstym wykorzystywaniem w kulinariach naszego kraju przemawia przede wszystkim tradycja, ale warto przy tym zauważyć, że mają one także cały szereg zalet zdrowotnych. W czym mogą pomóc buraki i w jakiej formie go jeść?

Burak – pełen witamin i minerałów

Co kryje się w tym skromnym, znanym od wieków warzywie, kojarzonym z zapachem świątecznego barszczu czy niepowtarzalnym smakiem buraczków z chrzanem? Prócz dużej ilości wody burak zawiera również łatwo przyswajalne cukry, a razem z nimi oferuje naszym ciałom perfekcyjny koktajl wszystkiego, co najlepsze. Powinny po niego sięgnąć osoby, którym brakuje witaminy A, E, K czy kwasu foliowego.

Dzięki wysokiej zawartości witaminy C przetwory z buraka (dostępne na https://vitapol.net/) mają szansę wspomagać organizm w walce przeciwko rozmaitym infekcjom, a zawarty w nich magnez i żelazo stanowią wsparcie dla układu nerwowego. Dodajmy do tego masę pierwiastków śladowych, a otrzymamy przepis na jedno z najzdrowszych warzyw na świecie. Jak w przypadku innych pokarmów, tak i tutaj nie możemy jednak zajadać się nim bezkrytycznie. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z cukrzycą, historią problemów z układem pokarmowym, kostnym oraz nerkami.

Barszcz z buraków czerwonych – tradycyjnie polskie zdrowie

Połączenie wszystkich zalet świeżego buraka z korzyściami, które płyną ze spożywania produktów kiszonych to sposób na wzmocnienie odporności organizmu i dodanie sobie witalności. Oczywiście, nie można tu pominąć kwestii smakowych – barszcz z buraków jest po prostu pyszny, i możemy go zrobić samodzielnie!

Jeżeli do tej pory w naszej kuchni nie pojawiały się własnoręcznie robione kiszonki, będziemy potrzebowali nieco czasu na opanowanie nowych umiejętności. Nie znaczy to, że na zastrzyk zdrowia w postaci barszczu czy kiszonego soku na zimno musimy czekać jeszcze kilka tygodni. Wybierzmy naturalny, pozbawiony konserwantów barszcz od dobrego producenta (np. zakład https://vitapol.net/), by znalazł się w naszym menu już dziś.

Burak świeży czy przetworzony – jak go jeść?

Czy można jednoznacznie określić, w której postaci burak przyniesie nam najwięcej korzyści? Pamiętajmy, że wiele zależy tutaj od jakości użytkowanego produktu. Jeżeli sięgamy po buraki w formie przetworów, nie powinny one zawierać zbędnych dodatków, a ich proces przetwarzania musi być jak najprostszy (jak w przypadku wyrobów https://vitapol.net/).

Zalecenia lekarzy sugerują, iż to świeże, nieprzetworzone warzywa czy owoce mają do zaoferowania naszym organizmom maksimum przydatnych składników. Nie można zaprzeczyć, że jedzenie świeżej surówki z buraków w wielu przypadkach sprawdzi się doskonale, jednak nie wszystkie osoby są przyzwyczajone do dużych dawek błonnika w codziennej diecie. W takim przypadku należy zacząć od dodawania niewielkich ilości nieprzetworzonego buraka do potraw, uważnie obserwując przy tym reakcje swojego ciała.