Polska jest największym producentem jabłek w Europie. W roku 2019 polskie sady wyprodukowały 3 miliony ton jabłek (dane GUS). Szacuje się, że co czwarte jabłko na europejskich straganach pochodzi z Polski. Często jednak zdarza się, że polskie jabłka w czasie transportu na rynki zagraniczne ulegają zniszczeniu. Jednym z powodów jest to, ze jabłka najczęściej pakowane są w torby plastikowe, co naraża je na urazy mechaniczne. Odpowiednie opakowania oraz sposób transportu mogą znacznie organiczyć zniszczenie owoców w tranzycie.
Najefektywniejszy sposób transportu jabłek
Jednym z najlepszych sposobów przewożenia jabłek jest wykorzystanie skrzynek lub skrzyniopalet na jabłka. Umieszczenie towaru w skrzyniach w znacznym stopniu ogranicza narażenie owoców na urazy mechaniczne powstające podczas czynności załadunku i rozładunku. Jabłka w skrzyniach są stabilne, mniej narażone na ruch, przemieszczanie się, a w związku z tym obicie czy zgniecenie.
Odkryj na nowo skrzynki na jabłka
Skrzynie od zawsze służyły jako miejsce przechowywania i transportu jabłek. Tradycyjnie, były to skrzynie drewniane. Wraz z rozpowszechnieniem jednorazowych plastikowych opakowań, jabłka pakowano do transparentnych worków z tworzywa sztucznego. W takich torbach jabłka jednak narażone były na urazy mechaniczne przy przerzucaniu owoców w czasie procesu dystrybucji. Dodatkowo, plastikowe torby szkodzą środowisku naturalnemu, na co zwraca się teraz szczególną uwagę.
Drewniane skrzynie na jabłka
Dziś obserwuje się więc powrót do tradycji przewożenia jabłek w skrzyniach. Nadal popularne są skrzynie drewniane. Wyglądają klasycznie, tradycyjnie oraz są bardzo ekologiczne. Można ich używać wielokrotnie. Niektóre firmy proponują nawet usługę wygrawerowania logo firmy na drewnianych kontenerach na jabłka.
Pojemniki z tworzywa sztucznego
Mimo wielu zalet skrzynek drewnianych, warto przyjrzeć się im plastikowym odpowiednikom. Plastikowe skrzynie na owoce mają wiele zalet, których nie oferują pojemniki drewniane. Te skrzynie są tak silne i stabilne jak skrzynie drewniane, ale są znacznie od nich lżejsze. Dodatkowo, możliwość składania pustych skrzynek plastikowych sprawia, że oszczędzamy 80% miejsca w transporcie. Puste skrzyniopalety na jabłka wymagają więc mniej miejsca w transporcie oraz są lżejsze, co dodatkowo ogranicza nasze koszty.