Instalacja dostarczająca gaz w domach i mieszkaniach bywa rozległa i skomplikowana. Dawno już minęły czasy, gdy na głównej tablicy bezpiecznikowej znajdowało się jedno bądź dwa zabezpieczenia. By rozwiązać problem, warto mieć pod ręką schemat instalacji gazowej w mieszkaniu. Dzięki temu unikniemy wielu poważnych problemów.
Stare instalacje
Gdy w lokalu mamy bardzo starą instalację gazową, zazwyczaj nie posiadamy żadnej dokumentacji z nią związanej. Wynika to z faktu, że dawniej były one dość proste w budowie, przez co elektrycy nie tworzyli schematów. Jeżeli jednak instalacja była rozbudowywana z czasem, może się okazać że będziemy mieli spore problemy z diagnozą w razie wystąpienia usterki. Dlatego też warto poprosić fachowca, by stworzył dla nas Schemat instalacji gazowej w mieszkaniu od zera, co nie powinno być trudne. Następnie każda zmiana powinna być na niego nanoszona, by w przyszłości ułatwić usuwanie awarii.
Współczesne projekty
Nowe domy i mieszkania mają instalacje wykonywane zgodnie ze współczesnymi standardami. Tu już na etapie projektu wymagane jest stworzenie odpowiedniej dokumentacji, która później zostaje przekazana mieszkańcom. Dodatkowo na skrzynce z bezpiecznikami, na wewnętrznej części drzwiczek, umieszcza się skróconą wersję schematu instalacji gazowej w mieszkaniu. Odczytamy z niej jakie zabezpieczenie odpowiada za jaki obwód, dzięki czemu łatwiej będzie nam odnaleźć przyczynę ewentualnej niesprawności. Jest to konieczne przy stopniu rozbudowana współczesnych instalacji.