Skip to content Skip to footer

Tajemnica nadruku sublimacyjnego

Szukasz dla swojej firmy całkowicie nowej jakości nadruku materiałów promocyjnych i reklamowych? Chcesz mieć pewność, że grafika zaprezentowana na banerze promocyjnym, koszulce czy spodniach reklamowych będzie trwała i estetyczna? Postaw na nowoczesne techniki drukarskie i wybierz nadruk sublimacyjny!

Na czym polega technika nadruku sublimacyjnego?

Nadruk sublimacyjny to nowoczesna technika drukarska, która oparta jest na zjawisku chemicznej sublimacji, czyli przejścia substancji bezpośrednio ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem fazy stanu ciekłego. Tego typu przejście i przeniesienie barwnika jest możliwe dzięki działaniu wysokiej temperatury w specjalnym urządzeniu o nazwie prasa sublimacyjna.Sublimacja druk najczęściej wykorzystywana jest na włóknach poliestrowych (koszulki, bluzy, spodnie, flagi, banery), rzadziej na ceramice, szkle, metalu czy drewnie. Pod wpływem wysokiej temperatury włókna poliestrowe otwierają się i następuje przeniesienie do ich wnętrza barwnika sublimacyjnego. Po zakończeniu procesu, kiedy temperatura się obniża włókna ulegają zamknięciu, a barwnik wewnątrz nich mocno się utrwala.

Jakie są zalety nadruku sublimacyjnego?

Druk sublimacyjny na tle innych technik drukarskich wyróżnia się przede wszystkim trwałością. Cały proces technologiczny i wykorzystanie chemicznego zjawiska sublimacji sprawiają, że uzyskane na materiale nadruki graficzne nie kruszą się, nie łuszczą, nie odbarwiają się ani nie blakną. To szczególnie istotne w przypadku materiałów reklamowych, które są wizytówką firmy i reprezentacją jakości produktów czy usług, które sprzedaje. Dlatego warto zadbać o to, by nadruki prezentowały się estetycznie i nienagannie.Co więcej, nadruk sublimacyjny jest praktycznie niewyczuwalny w dotyku, co daje wrażenie, że grafika jest niejako wbudowana w materiał. Ponadto używane w trakcie tego procesu barwniki są przebadane i bezpieczne dla skóry: nie wywołują podrażnień, alergii czy niepożądanych stanów zapalnych, dlatego bez obaw taka odzież może być noszona przez dorosłych i przez dzieci. Sublimacja druk świetnie sprawdza się przy produkcji personalizowanych gadżetów, zwłaszcza dla dzieci. Dzięki tej metodzie można stworzyć koszulki, kubki, poduszki czy czapki z ulubionym bajkowym bohaterem.